A magas páratartalom a lakásban nagyon gyakran penészesedéshez vezet, és ezért káros hatással van az egészségünkre. A párátlanítók azonban segítenek a páratartalom csökkentésében, és bizonyos esetekben a levegő tisztításában is. De hogyan válasszunk páramentesítő készüléket?
Ebben a cikkben elmondunk mindent, amit vásárlás előtt tudnia kell. Bemutatjuk a különböző típusokat, funkcióikat és paramétereiket, és azt is megvizsgáljuk, hogyan távolítják el a kondenzátumot, illetve mennyire zajosak.
Honnan tudod, hogy egy párátlanító neked való-e?
Először is, mielőtt párátlanítót választana, ismernie kell a páratartalom szintjét azokban a helyiségekben, ahol használni fogja. Ebben a tekintetben nem hagyatkozhat csak az ítéletre vagy a harmatos ablakokra. A nedvesség bejuthat otthonába kívülről, a falakon keresztül, de saját tevékenységével is létrehozhatja azt.
Az emberi tevékenységből származó nedvesség leggyakoribb forrásai a főzés, a ruhaszárítás vagy a zuhanyzás. Egy másik forrás lehet a sok virág. Ezt is könnyen ellenőrizheti - csak mérje meg az értékeket néhány napos távollét után egy higrométerrel.
Ideális esetben a páratartalomnak 45-55% között kell lennie. Ha meghaladja a 60%-ot, akkor a klíma kedvező a penész és a baktériumok szaporodásának - ha hosszú ideig ilyen értékeket tapasztal, mindenképpen érdemes beruházni egy párátlanítóba.
Hová tűnik el a nedvesség?
A párátlanítók úgy távolítják el a nedvességet a levegőből, hogy azt az úgynevezett harmatpont alá hűtik - ez az a hőmérséklet, amelyen a levegő maximálisan telített vízgőzzel. A benne lévő nedvesség ezután kondenzátum formájában kicsapódik, amelyet valahol fel kell fogni. A leggyakoribb módszerek a következők:
- egy tartályba, amellyel minden páramentesítő rendelkezik. - amikor a tartály megtelik, a gép leállítja a működést, és amikor kiürül, újra összegyűjti. Ez tehát fontos kiválasztási szempont;
- önfelszívás egy kiegészítő tömlő segítségével - csatlakozik a hulladékhoz vagy egy nagyobb tartályhoz, ahová a kondenzvíz kerül. Ezért nem kell kiönteni, ami az önfelszívást a legpraktikusabb választássá teszi;
- kondenzátumszivattyú használata - lehetővé teszi a kondenzátum kiszivattyúzását általában 5 méteres magasságig.
Milyen típusú páramentesítő készülékek léteznek?
A párátlanító kiválasztásakor a teljesítményük a következő Függ annak a helyiségnek a rendeltetésétől, méretétől és légállapotától, ahol használni fogják. Nem mindegy, hogy a készüléket a lakásában használja, vagy a nyaralójába vagy a pincébe vásárolja, ahová hetente egyszer megy.
Nézzük tehát a leggyakrabban használt párátlanító típusokat, azok főbb különbségeit, valamint előnyeiket és hátrányaikat.
Fürdőszobai párátlanítók
Ezek olyan párátlanítók, amelyeket elsősorban a következőkhöz terveztek kis helyiségekbe vagy olyan helyiségekbe, ahol a páratartalom csak enyhén emelkedett. Ahogyan azt már valószínűleg kitalálta, ezek semmiképpen sem alkalmasak nagy helyiségekbe (20 m2-nél nagyobb) vagy nagyon magas páratartalmú helyiségekbe, és ezért nem alkalmasak nedves pincék kiszárítására.
A fürdőszobai párátlanító kiválasztásakor ügyelni kell arra, hogy a nedvesség egyszer keletkezzen (például csak zuhanyzás után), vagy hosszú ideig maradjon a helyiségben. Ez határozza meg azt is, hogy melyik típusú fürdőszobai párátlanító a legmegfelelőbb.
A hatásos nedvességgel lehet foglalkozni Peltier párátlanítók. Ezek kis teljesítményűek, de mégis alkalmas segítőknek bizonyulnak ezekben a helyzetekben. Az emberek elsősorban az alacsony energiafogyasztásuk miatt választják őket, ami kevesebb energiaigényt jelent. A párátlanítás azonban több időt vesz igénybe, és általában nem rendelkeznek túl kifinomult funkciókkal.
Peltier-cellás párátlanítók
- Párátlanítási kapacitás: 0,5 L/24 h
- Teljesítményfogyasztás: 42 W
- Tartály kapacitása: 1,2 L
- Előnyök: ionizáció, fogyasztás
- Páramentesítő teljesítmény: 0,75 L/24 h
- Felvett teljesítmény: 45 W
- Tartály kapacitása: 1 l
- Előnyök: légtisztítás HEPA-szűrőn keresztül
- Páramentesítő teljesítmény: 0,6 l/24 h
- Teljesítmény: 42 W
- Tartálykapacitás: 1,2 l
- Előnyök: alvó üzemmód, modern design
Ha azonban a páratartalom hosszú ideig magasabb szinten marad, megfelelőbb megoldás a Kompresszoros párátlanító. Az általános fürdőszobaméretekhez választhat kisebb teljesítményű kompresszoros párátlanítókat, amelyek naponta több mint 10 liter vizet képesek elnyelni.
Kompresszoros fürdőszoba párátlanítók
- Párátlanítási kapacitás: 12 l/24 h
- Energiafogyasztás: 158 W
- Tartály kapacitása: 3,2 l
- Előnyök: HEPA szűrő, Wi-Fi vezérlés, kompakt méret
- Párátlanítási kapacitás: 10 l/24 h
- Felvett teljesítmény: 230 W
- Tartály kapacitása: 2 l
- Előnyök: higrosztát, praktikus kialakítás
- Párátlanítási kapacitás: 14 l/24 h
- Felvett teljesítmény: 250 W
- Tartály kapacitása: 2 l
- Előnyök: lehetőség a kondenzvíz elvezetésére az önleeresztő rendszerbe, por- és szénszűrő
Háztartási párátlanítók
Ebbe a kategóriába különböző típusú és egészen eltérő paraméterekkel rendelkező páramentesítő készülékek tartoznak, különösen a teljesítmény tekintetében. A párátlanító kiválasztásakor fontos, hogy a párátlanítót a legnagyobb helyiség méretének megfelelően válasszuk ki.ahol működni fog.
Minden párátlanító úgy működik, hogy a levegőt keringeti a helyiségben, ahol található. így nem számíthat arra, hogy az egész lakást vagy házat egy helyről szárítja meg.. Ha több helyiségben is magas páratartalommal küzd, akkor a párátlanítót folyamatosan mozgatnia kell.
A legtöbben a napszaknak és az üzemmódnak megfelelően választják az áthelyezést. Érdemes továbbá párátlanítót nem csak ott használni, ahol tartósan magas a páratartalomhanem olyan helyiségekben is, ahol a páratartalom rövid időre megemelkedhet - például a szennyes szárítása vagy a főzés miatt.
Minden párátlanító készülék por előszűrővel van felszerelve. Egyesek azonban további légkezelési lehetőségeket is kínálnak, például szén- vagy HEPA-szűrőkkel vagy ionizálással történő tisztítást. De ezek természetesen nem helyettesítik a minőségi légtisztítókamelyek sokkal nagyobb szűrőfelülettel és sokszoros légteljesítménnyel rendelkeznek.
Otthoni párátlanítók
Olimpia Splendid Aquaria 24P Wi-Fi
- Páramentesítő kapacitás: 24 l/24 h
- Energiafogyasztás: 370 W
- Tartály kapacitása: 5 l
- Előnyök: alacsony zajszint, Wi-Fi vezérlés, légtisztítás
- Páramentesítő kapacitás: 20 l/24 h
- Teljesítmény: 320 W
- Tartály kapacitása: 6,5 l
- Előnyök: légtisztító funkció, csendes működés
- Páramentesítő kapacitás: 25 l/24 h
- Felvett teljesítmény: 260 W
- Tartály kapacitása: 4 l
- Előnyök: környezetbarát hűtőközeg, automatikus páratartalom-karbantartás
Félprofesszionális és professzionális párátlanítók
Ezek a készülékek folyamatos üzemre alkalmasak, például nyaralóban, garázsban vagy bárhol máshol, ahol nem lesz napi felügyelet alatt a párátlanító. Ilyen esetekre célszerű olyan készüléket választani, amely önindító funkcióval rendelkezik - áramkimaradás esetén a készülék abban az üzemmódban kapcsol be, amelyet utoljára állított be rajta.
Ha úgy dönt, hogy a párátlanítót fűtetlen helyiségben helyezi el, olyan modellt keressen, amely alacsonyabb hőmérsékleten is hatékony szárítást biztosít. Mindig van lehetővé tenni a hőmérséklet csökkenésével együtt járó teljesítménycsökkenést.. A kompresszoros párátlanítók akár öt fokig, az adszorpciós párátlanítók akár nulla fokig is működhetnek - de a teljesítményük ilyen körülmények között nagyon alacsony.
Félprofesszionális és professzionális párátlanítók
- Párátlanítási kapacitás: 31 l/24 h
- Felvett teljesítmény: 630 W
- Tartály kapacitása: 11,4 l
- Előnyök: penészgátló szűrő, automatikus kikapcsolás, ha a tartály megtelt
- Párátlanítási kapacitás: 36 l/24 h
- Felvett teljesítmény: 550 W
- Tartály kapacitása: 6,5 l
- Előnyök: hidrosztát digitális vezérléssel, nagy teljesítményű kondenzátumszivattyú
Woods SW38FX Silent SMF PROFI METÁL
- Páramentesítő kapacitás: 19 l/24 h
- Felvett teljesítmény: 425 W
- Tartály kapacitása: 11,4 l
- Előnyök: fémfeldolgozás, nagy teljesítmény, tisztítás penészgátló szűrőn keresztül
Mi a helyzet a zajszinttel?
A cikk elején feltettük a kérdést a zajszintről. Ha eltekintünk a halkabb, de ugyanakkor kevésbé erős Peltier-cellás párátlanítóktól, minden modell kompresszorral van felszerelve, amely működés közben természetesen zúg.. A prémium kategóriás gyártók igyekeznek hangtalanabbá tenni modelljeiket, és ez összességében sikerül is nekik, de még a legcsendesebb páramentesítő készülékek is valószínűleg zavarják Önt alvás közben.
Természetesen a személyes preferencia a döntő tényező.. Javasoljuk azonban, hogy a párátlanítót éjszakára helyezze a hálószobán kívülre, vagy kapcsolja ki teljesen. Ebben az esetben ajánlatos a párátlanítást napközben alacsonyabb értékre, azaz 45%-ra állítani.
Érdekli valamelyik modell? Vagy még mindig nem biztos benne? Akárhogy is, nálunk biztosan megtalálja a megfelelőt. párátlanító az Ön igényeihez. Modellek széles választékát kínáljuk, és szakértői tanácsot adunk a választáshoz.így biztos lehet benne, hogy bármilyen környezetben optimális levegőminőséget érhet el.