Párátlanítók
Használjon párátlanítót, ha a falazatban vagy az anyagokban megnövekedett nedvesség miatt károsodás veszélye áll fenn. A levegő relatív páratartalmának csökkentésével nő a levegő kapacitása további nedvesség befogadására a szilárd anyagokból, ezáltal a levegő páramentesítésével csökkentjük a bennük lévő nedvességet. A páramentesítőket kialakításuk szerint elsősorban háztartási, professzionális és medence párátlanítókra, valamint az alkalmazott adszorpció és kompresszor technológiája szerint osztjuk fel. Kínálatunkban csak alacsony hibaszázalékú páramentesítőket kínálunk!
Ha alacsony, 10 ºC alatti hőmérséklet mellett kell párátlanítanunk, akkor használjunk hősugárzót és kompresszoros párátlanítót, vagy abszorpciós párátlanítót. Az abszorpciós párátlanítóban abszorpciós rotor és fűtőbetét található. Azt mondhatjuk, hogy a párátlanító folyamat a kompresszoros készülékhez képest fordított. Ezért hidegebb helyiségekben is használható. De ne feledjük, hogy az abszorpciós párátlanítók nagyban függenek a relatív páratartalomtól. 50 % alatti páratartalom esetén nem várhatunk jelentős eredményeket a párátlanítás terén. Az abszorpciós párátlanító előnye, hogy halk. A kompresszoros, hősugárzós párátlanító bár energia szempontjából igényesebb, gyakran sokkal gyorsabb, mint az abszorpciós technológia.
A kompresszoros készülékek a párátlanítók legelterjedtebb fajtái. Hűtőközeget és kondenzációs lapot tartalmaznak, amelyre a hirtelen hűtés következtében kicsapódik a nedvesség. Minél nagyobb a különbség a beszívott levegő és a kondenzációs lap hőmérséklete között, annál magasabb a párátlanító hatás. A párátlanító teljesítmény a kompresszoros párátlanítók esetében a hőmérséklettől, valamint a páratartalomtól függően változó lehet. Javasoljuk, hogy a kompresszoros párátlanítót fűtött épületekben használja. Körülbelül 10 ºC-tól hat. A régebbi konstrukciójú készülékek csak 15 ºC körül kezdenek hatni. Néhány kompresszoros párátlanító nagyon nagy teljesítményű és ideális körülmények között több mint 100 l-t képes naponta kivonni a levegőből. Hogyan válasszunk párátlanítót?
A párátlanító kiválasztása előtt mérlegelni kell, hogy milyen módszerrel vezetjük el a kondenzvizet. Néhány párátlanítóból gravitáció útján vezethetjük el a kondenzvizet, más készülékekből kivehetjük a beépített tartályt, de a legpraktikusabb, ha a készülék beépített szivattyúval (ETF 360, ETF460) rendelkezik. Ez lehetővé teszi a hosszú távú párátlanítást anélkül, hogy valamit csinálnunk kéne a készülékkel, a vizet pedig például egy falon lévő nyíláson vagy a mosdóba vezethetjük el egy cső segítségével. A legtöbb párátlanítóban nincs szivattyú. Olyan otthonokba alkalmas, ahol nem akarunk csövet használni, vagy olyan helyiségekbe, ahol a készüléket magasabb helyekre is tehetjük, majd a kicsapódott vizet gravitáció útján vezethetjük.