Párásító
A párásító egy olyan egyszerű elektromos készülék, amely javítja a helyiség klímafeltételeit. A párásított levegő nem csupán kellemesebb, mint a száraz levegő, hanem a természetellenesen túlhevített helyiségek rossz hatással is vannak az emberi egészségre. Negatívan hat a légzőrendszerre, a szemre, a bőrre és az egész immunrendszerre. A levegő ideális páratartalma 50 % körüli, télen azonban a helyiségek páratartalma általában 20 % körül alakul. A legegyszerűbb megoldás a párásító beszerzése. A víz párává történő átalakításának elvén működik, de a technológiának megfelelően, amellyel ezt eléri, a párásítók három kategóriába sorolhatók.
Meleg párásító
A meleg párásító fűtőtest segítségével hozza létre a párát. Hasonló elven működik, mint például a vízforraló. A forró pára egy speciális kamrában hűl le, ahol levegővel keveredik. A lehűlt pára ezt követően a helyiségbe áramlik. A légnedvesítő előnye, hogy a gőzölés folyamata során megsemmisíti a vírusokat, baktériumokat és egyéb mikroorganizmusokat. Hátránya, hogy magas a fogyasztása (max. 400 W). Teljesítménye 350 ml/óra körüli, a tartály mérete általában 2-4 liter. Könnyen hordozható, ugyanis súlya 1 kg körüli és nem túl zajos. Zajszintje általában 25 – 30 dB. Olyan helyekre alkalmas, ahol nem túl kemény a víz. Szükség szerint vízlágyítóval egészíthető ki. Árát tekintve könnyedén beszerezhető, ára 20 - 40 ezer forint között mozog.
Ultrahangos párásító
Alacsony fogyasztásának és nagy teljesítményének köszönhetően az ultrahangos párásító a legsikeresebb típus. Teljesítménye 400 – 550 ml/óra, a tartály mérete 5 – 7 liter körül mozog. Teljesítménye 45 W, zajszintje nem haladja meg a 25 dB-t. Tömege 3 – 4 kg. Ultrahang segítségével mikroszkopikus cseppekké változtatja a vizet. Előnye, hogy nagyon halk. Azonban gondosan kell ügyelni a higiéniára. Ez az eszköz nem melegíti fel forráspontig a vizet, ezért a nem elpárolgott vizet rendszeresen ki kell önteni, ellenkező esetben baktériumok és egyéb kórokozók jönnek létre benne, amelyek könnyedén a levegőbe, majd az emberi szervezetbe juthatnak. A víz előmelegítésével vagy antibakteriális eszközzel kiegészített ultrahangos párásító is vásárolható. Az ultrahangos párásító érzékeny a kemény vízre, ugyanis nagyon könnyen vízkő alakulhat ki benne. Ez csökkenti az élettartamát, valamint a levegőbe is juthat. Ezért érdemes lágy, desztillált vagy előre felforralt vizet használni, esetleg vízlágyítós eszközt beszerezni. Általában 25 ezer és 65 ezer forintba kerül.
Hideg párásító
Ennél a típusnál a víz egy speciális felületre folyik ki, amelyről ventilátor segítségével párolog a levegőbe. A felület típusától függően, amelyre a víz kifolyik, két típus különböztethető meg – tárcsás párásító vagy betétes párásító. A két típus közt nincs jelentősebb különbség, azonban a tárcsás párásító ellenállóbb a vízkővel szemben. Teljesítményük 300 – 400 ml/óra, a tartály űrtartalma 3 – 7 liter. A zajszint 40 dB körüli, az eszköz súlya pedig legfeljebb 4 kg. Az ilyen típusú párásítók nem hoznak létre látható gőzt, a természetes páraképződés legjobb alternatívái. Ennek hála a helyiség sosem lesz túl párás. Emellett a hideg párásító képes megszabadítani a levegőt az olyan nagyobb részecskéktől, mint a por vagy a pollen. Jobb egy antibakteriális eszközzel ellátott modellt vásárolni, ugyanis ebben a típusban nagyon gyorsan szaporodnak a mikroorganizmusok. Ez a típus a legdrágább, az ára általában 70 ezer és 110 ezer forint körül alakul.