Párásítók
A párásítók megakadályozzák a légutak nyálkahártyájának kiszáradását. A fűtési szezon alatt, amikor a levegő relatív páratartalma a helyiségekben 50 % alá esik, minden háztartást fel kellene szerelni velük. Ez a szint megfelelő az emberi szervezet számára. Az automatikus szabályozású párásítók a beépített higrosztátnak köszönhetően képesek mérni és fenntartani a megfelelő szintet. A modern párásítók szűrőkkel vagy felforralással eltávolítják az állóvízben lévő baktériumokat, és teljes mértékben felváltják a fűtőkészülékekhez erősített régi párologtatókat. Ezenkívül a tisztító funkcióval ellátott tárcsás párásítók segítenek megszabadulni a levegőben lévő portól.
Ez a legelterjedtebb párásító technológia, mivel ezek a párásítók energia szempontjából nem igényesek és minden feltétel mellett hatékonyak, bár probléma lehet a kialakított vízpermettel, mert a vízszűrés a porlasztás során sosem száz százalékos (kemény víz használata esetén fehér por jelenhet meg a bútorokon). A nedvességet az ultrahangos membrán rezgése hozza létre a vízcseppek 1-5 µm méretűre való porlasztásával, amely lényegében vízpára. Az ultrahangos párásítók relatíve nem igényelnek nagy karbantartást. A készülék hosszú élettartama érdekében speciális szűrőkkel védjük a vízkővel szemben. A Boneco készülékek ezt a védelmet beépített kombinált szűrők formájában kapják, amely a tartozékok része, éppen ezért is ajánljuk ezt a márkát. A demineralizáló védelmen kívül egyes vízszűrők ezüst nanorészecskékkel is rendelkeznek, amelyek segítenek kiszűrni az állóvízből a baktériumokat. A baktériumok ellen egyértelmű védelmet nyújt a víz 80 °C-ra való előmelegítése vagy a speciális antibakteriális szűrők. A Boneco párásítókhoz ionizáló ezüst rudat mellékelnek. A Stylies készülék esetében hasonló funkciót teljesít a speciális ezüst kocka. A két említett márka legtöbb modellje esetében ezek a szabványon felüli antibakteriális szűrők a baktériumok 650 fajtáját képesek elpusztítani és a készülékek alap tartozékát képezik!
Ez az egyik legegyszerűbb párásító fajta a tárcsás párásítókon kívül, amelyek hasonló elven működnek. A ventilátornak köszönhetően közvetlenül a párásító szűrőkről párologtatja el a vizet, amelyek a pára lehető leggyorsabb felszabadulását okozzák, így a relatív páratartalom természetes módon nő, vagyis nem porlasztással, mint az ultrahangos technológia esetében. Az eredmény tiszta H2O pára, így a vízpára nem rakódhat le a készülék körül, mint az ultrahang esetében. A szennyeződések és az ásványi anyagok a szűrőn rakódnak le, amelyeket ezért rendszeresen cserélni kell. A modern Stylies készülékek hatékony antibakteriális szűrőket tartalmaznak és halkak. A párásítók a relatív páratartalmat az egészségre jótékony hatással bíró 50% - 60%-ra képesek emelni, hatékonyságuk pedig alacsonyabb a hidegebb helyiségekben.
Alacsony üzemeltetési költségű párásítót keres, amely egyúttal a porral is segít felvenni a harcot? Válasszon egy tárcsás párásítót. A pára ebben az esetben a víz mechanikus párologtatására speciálisan kifejlesztett centrifugás tárcsákon képződik. Ionizátorral kombinálva (a Boneco, Winix és Airbi készülékekben) ezek a tárcsák nemcsak párásítanak, de egyúttal képesek kiszűrni a levegőben lévő 1,5 µm méretű szennyeződéseket is (ionizátor nélküli készülékek esetében csak a 3 µm méretűeket). A tisztítás ugyan nem olyan hatékony, mint a HEPA szűrővel és párásító funkcióval ellátott légtisztítók esetében, (amelyek a 0,3 µm méretű részecskéket is képesek kiszűrni), de azért a helyiségben lévő por nagy részét képes eltávolítani. Ezek a párásítók tiszta levegőt párologtatnak, az ásványi anyagok egyáltalán nem kerülnek a levegőbe, így nem áll fenn a veszély, hogy a bútorokon fehér por alakul ki, amelyek magas ásványi anyag tartalmú vizet használva szoktak megjelenni ultrahangos párásítók esetében. A tárcsás párásítók ráadásul extrém mértékben halkak (18-24 dB). A tárcsás párásítók általában drágábbak, de alacsony fogyasztásuknak és a cserélhető demineralizációs szűrőknek köszönhetően az üzemeltetési költségük alacsonyabb. Öt naponta meg kell tisztítani a készüléket, amely 5 percnél többet nem vesz igénybe. A tárcsás párásítók hátránya, hogy a természetes 50% - 60% relatív páratartalom felett képtelen párásítani. A meleg és ultrahangos párásítókkal ellentétben a levegő nedvesség elnyelő kapacitásától függenek, tehát a hőmérséklettől is (alacsonyabb hőmérséklet esetén a természetes párolgás nem olyan erős).
A legrégebbi és egykor a legelterjedtebb párásító módszer nagyon magas energiaigényű (10x magasabb a fogyasztása, mint a többi párásítóé). Cserébe a meleg párásítók a melegítés során biztonságosan elpusztítják az álló vízben található mikroorganizmusokat. Ha a forró gőzzel működő párásítók mellett dönt, akkor a Boneco készülékeket tudjuk ajánlani, amelyek a többi márka közül a jó minőségű kidolgozásukkal tűnnek ki, amely ennél a párásító típusnál nagyon fontos. A meleg párásítókat nem javasoljuk gyerekszobákba vagy más olyan helyekre, ahol kisgyerekek férhetnek hozzá, ugyanis felboríthatják a forró vízzel teli edényt. Viszont felettébb jók asztmában szenvedőknek, akik számára megkönnyíti a légzést.