Már sikerült felkészülnie a nyári szezonra? Akár most gondolkodik mobil klímaberendezés vásárlásán, akár már megvásárolta a kiválasztott modellt, tudnia kell, hogyan kell üzembe helyezni a mobil egységet. Ezért összeállítottunk egy útmutatót, amelyben megmutatjuk, hogy hogyan kell telepíteni egy mobil klímaberendezést, hogy a lehető legtöbbet hozhassa ki belőle.
Forrás: Canva
Hová helyezzük a légkondicionálót?
A logikus első lépés a megfelelő hely kiválasztása a klímaberendezés számára. Nem elég csak az áramellátás, hiszen a helyszín nagyban befolyásolja a választott berendezés hatékonyságát. Olyannyira, hogy ha a légkondicionálót hosszú ideig nem megfelelő körülmények között üzemeltetjük, akkor lerövidül az élettartama, és elhasználódhat, meghibásodhat vagy túlmelegedhet.
Másrészt a megfelelő helyszín kiválasztásával valóban optimális hűtést érhet el. Biztosítani fogja ugyanis a levegő egyenletes eloszlását, ami hozzájárul a teljesítmény növeléséhez, és megakadályozza, hogy a helyiségben tartózkodók "huzatot kapjanak". Ezenkívül a meleg levegő hatékonyan távozik majd a helyiségből, ami segít csökkenteni az energiafogyasztást.
Ajánlások a helyes elhelyezéshez
A legfontosabb, hogy a légkondicionálót olyan helyre helyezze, ahol elegendő hely lesz a levegő szabad áramlására. Ez úgy érhető el, ha elegendő helyet biztosítunk a készülék körül - ideális esetben legalább 30-50 cm távolságra kell állnia a környező bútoroktól és falaktól. A hűvös levegő csak így fog egyenletesen keringeni a helyiségben.
Gondoskodni kell a felesleges hő elvezetéséről is, ami a tömlővel történik, amely minden csomagban megtalálható. Mivel a tömlő kevesebb mint 1,5 méter hosszú, a légkondicionálót közel kell elhelyezni ahhoz a helyhez, ahonnan a tömlőt kifelé vezeti - általában egy nyitott ablak mellett.
Néhányan a tömlő meghosszabbításához folyamodnak, hogy nagyobb szabadságot kapjanak a légkondicionáló elhelyezésének megválasztásakor. Ez azonban nem jó ötlet - a légkondicionáló ilyenkor veszít a teljesítményéből, és túlmelegedhet, majd tönkremehet.
Hová vezessük a tömlőt?
A tömlő megfelelő elvezetése és tömítése kulcsfontosságú a légkondicionáló maximális hatékonyságának biztosításához. Ha a tömlő nincs jól lezárva, vagy nem megfelelő helyen van elhelyezve, a meleg levegő visszaszivároghat a hűtött térbe. Ennek következtében megnő a légkondicionáló terhelése, és ezzel együtt az energiafogyasztás és az üzemeltetési költségek is.
A mobil klímaberendezéseknél a tömlőt leggyakrabban az ablakon kívülre vezetik. Erre a célra a hagyományos ablakok a legalkalmasabbak, és ablakszigeteléssel könnyen megakadályozható, hogy a meleg levegő visszaszökjön a helyiségbe. Ez tetőablakokkal vagy erkélyajtókkal is megvalósítható, de ezekhez speciális szigetelőkészletre lesz szüksége.
TIPP: A klíma tartozékaink között különböző típusú ablakokhoz való szigetelő készleteket találhat. Ezek mindegyike könnyen beszerelhető, és úgy vannak kialakítva, hogy a beszerelés után is gond nélkül használhassa az ablakát vagy az erkélyajtóját.
És melyik az a tömlő kivezetési hely, amelyet jobb, ha el is felejtünk? Először is, minden ajtó, hacsak nem használ tömítést a működtetés során. Így ugyanis túl nagy tér keletkezne, ahol a meleg levegő visszatérhet befelé, és ebből adódóan a hűtés nagyon alacsony hatékonyságú lenne.
Ezenkívül, ha rendelkezik kéménnyel az otthonában, azt is felejtse el. A kémény meghosszabbítaná a csatornarendszer hosszát, és növelné a légkondicionáló ventilátorára nehezedő nyomást, ami nagy valószínűséggel károsítaná a készüléket. A kémény ugyanis nem rendelkezik úgynevezett huzattal, amely a meleg napokon kivezetné a meleg levegőt a helyiségből.
Hogyan kell felszerelni a szigetelést?
A beszerelés előtt fontos az ablakot és a keretét egy olyan termékkel lemosni, amely zsírtalanítja a felületet, hogy a tömítés jól tapadjon. Ezután ragassza le a keret kerületét a szigeteléshez mellékelt tépőzárral - soha ne ragassza a keret belső oldalára, különben az ablak nem fog kinyílni. Ismételje meg ugyanezt a folyamatot a szárny belső vagy külső oldalán. A részleteket és képeket lásd a mellékelt kézikönyvben.
Győződjön meg arról, hogy az ablak továbbra is zárható, mielőtt a szigetelés rögzítéséhez tépőzárat használna. Ezután nyissa ki, és kezdje el rögzíteni a szigetelés széles oldalát középen felfelé, lefelé és az oldalak felé. Ellenőrizze, hogy a szigetelés nem szorul-e be sehol, amikor az ablak zárva van, és szükség esetén igazítsa ki a rögzítést. Ha minden rendben van, ugyanígy rögzítheti a keskeny oldalt az ablakszárnyhoz.
Végül már csak annyi a dolga, hogy kinyitja az ablakot, lecsatolja a szigetelést, és a nyíláson keresztül befűzi a légkondicionáló tömlőjét. Zárja vissza a nyílást, és állítsa a tömlőt az optimális pozícióba. Vegye figyelembe, hogy minden tömítés modell más és más, így a beszerelés kissé eltérő lehet. A fenti eljárás a kínálatunkban szereplő ablakszigetelésekre vonatkozik.
Hogy a beszerelést még egyszerűbbé tegyük, elkészítettük az alábbi videós bemutatót, amely végigvezeti Önt a lépéseken.
Hogyan kell karbantartani a mobil klímaberendezést?
Egy klíma nem csak egy évszakos készülék, hosszú évekig szolgálhatja Önt. De csak akkor, ha megfelelően gondoskodik róla. Hogyan is kell ennek kinéznie? Nézzük csak meg, milyen lépéseket nem szabad alábecsülnie.
Példa: Egy A+ klímaberendezés lényegesen kevesebb energiát fogyaszt, mint egy azonos hűtőteljesítményű B klímaberendezés.
A szűrők tisztítása
A porszűrőket 2-4 hetente kell tisztítani, attól függően, hogy milyen gyakran és milyen poros környezetben használja a légkondicionálót. Normál körülmények között körülbelül havi egyszeri tisztítással is beérheti, de ha az otthona nagyon poros, előfordulhat, hogy 14 naponta vagy gyakrabban kell tisztítani. Magát a légkondicionálót nedves ruhával is letörölheti.
A kondenzátum leeresztése
A legtöbb mobil klímaberendezés ma már automatikus kondenzvízpárologtatóval van felszerelve, amely egy tömlőn keresztül a meleg levegővel együtt elpárologtatja a kondenzvizet. A készülékben azonban még így is felhalmozódhat a kondenzátum, amit általában a készülék hangjelzéssel jelez. Ebben az esetben általában ki kell nyitni a dugót, és a felgyülemlett vizet ki kell engedni. Akkor is érdemes a kondenzátumot leengedni, ha a készülék hosszabb ideig nem üzemel, például ha hideg van, ha nyaralni megy, vagy a légkondicionáló téliesítése előtt. A konkrét eljárást az adott modellhez tartozó használati utasításban találja meg.
A légkondicionáló téliesítése
A légkondicionáló a szezon végeztével is különleges karbantartást igényel. Ez az ideális időpont nemcsak a szűrők tisztítására és a kondenzvíz leeresztésére, hanem magának a légkondicionálónak a tisztítására és szárítására is. Ha ezt a lépést alábecsüli, a tárolás során baktériumok és penészgombák szaporodhatnak el a légkondicionálóban, amelyektől nehéz lenne megszabadulni.
A téliesítési folyamat része kell, hogy legyen az egyes alkatrészek vizsgálata is, hogy nem mutatkoznak-e sérülés vagy kopás jelei. Ha minden rendben van, az alaposan megszárított légkondicionálót műanyag zsákba csomagolhatja, és száraz helyen tárolhatja. Ezzel megelőzheti a problémákat, és sok munkát spórolhat meg a szezon elején.
6 gyakori hiba a mobil klíma beszerelésekor - hogyan kerülje el őket?
Ha hibát követne el mobil klímaberendezés beszerelésekor, nem Ön lenne az első és nem is az utolsó. De miért vállalná a kockázatot, ha tanulhat a leggyakoribb hibákból anélkül, hogy maga is elkövetné őket? Ezért végezetül készítettünk egy áttekintés a leggyakoribb hibákról, amelyeket az emberek elkövetnek, és összegyűjtöttük Önnek a tippeket, hogy hogyan kerülheti el őket.
-
A kivezetőcső elégtelen tömítése
A leggyakoribb hiba a meleg levegőt kiengedő tömlő rossz tömítése. Ennek okán aztán a meleg levegő visszaszivárog a helyiségbe, ami jelentősen csökkenti a hűtés hatékonyságát. A megelőzés ebben az esetben egyszerű - csak ellenőrizze, hogy jól illeszkedik-e a tömlő, és bízzon az ablak jó szigetelésében.
-
Túl hosszú vagy ívelt tömlő
Mint korábban említettük, egyesek úgy szeretnék kiterjeszteni a légkondicionáló elhelyezési lehetőségeit, hogy a meleglevegő elvezető tömlőt meghosszabbítják. Vannak, akik helyhiány miatt a tömlőt összecsavarva helyezik el. Mindkét esetben jelentősen csökkenhet a légkondicionáló hatékonysága, és megnő a károsodás vagy meghibásodás kockázata. Hogyan lehet ezt megelőzni? Ne hosszabbítsa meg a tömlőt, és igyekezzen úgy vezetni kifelé, hogy a lehető legegyenesebb legyen.
-
Nem elegendő a környező tér
A légkondicionálót használók gyakran túl közel helyezik légkondicionálójukat a falakhoz vagy akadályokhoz, ami korlátozza a légáramlást és csökkenti a hűtés hatékonyságát. A készüléket mindig olyan helyre kell helyezni, ahol legalább 30-50 cm szabad tér van körülötte, ahol a levegő könnyen áramolhat.
-
Helytelen csatlakoztatás a hálózathoz
A legveszélyesebb hiba, amit az emberek elkövetnek, hogy a légkondicionálót olyan hosszabbító kábelekkel vagy aljzatokkal csatlakoztatják a hálózathoz, amelyek gyengék a légkondicionálóhoz. Ez túlmelegedéshez vagy akár tűzhöz is vezethet. Ezért először győződjön meg arról, hogy a konnektor megfelelő specifikációval rendelkezik-e, majd csak azután csatlakoztassa rá a légkondicionálót.
-
A gyártó utasításainak mellőzése
Valószínűleg senki sem akarja elolvasni a használati útmutatót A-tól Z-ig, de ha el akarja kerülni a bajt, akkor meg kell tennie. Mert ha nem ismeri a gyártó utasításait, nem tudja követni azokat. Ha megszegi őket, elveszíti a garanciát, és így elveszíti a jogot a meghibásodott légkondicionáló javítására vagy cseréjére.
-
A kondenzvíz-elvezető tömlő felszerelése
Gyakran előfordul, hogy vásárlóink egy külső tartályba vezetik a kondenzvíz-elvezető tömlőt, amikor valójában nincs rá szükség. A mobil klímaberendezések ugyanis automatikus elpárologtatóval vannak felszerelve, így a kondenzvíz hűtés közben magától elpárolog. A tömlő önálló párátlanítási üzemmódban való használatra szolgál, amikor a tömlőt nem vezetik ki az ablakon keresztül.
A mobil klímaberendezés telepítésekor elkövethet néhány hibát, de más típusokhoz képest ez még mindig egy nagyon egyszerű folyamat, amellyel minden bizonnyal gond nélkül meg tud birkózni. A mellékelt útmutatóban minden fontosabb lépés világosan le van írva, így csak kövesse figyelmesen.
Ha pedig még nincs mit beszerelnie, ne felejtse el átböngészni a mobil klímaberendezéseink széles választékát. Különböző teljesítményű, zajszintű és méretű modelleket kínálunk Önnek, így házában, lakásában vagy irodájában minden igénytől függetlenül megtalálja a megfelelő megoldást.