Zavaró lehet, ha a páratartalom ellenőrizhetetlenné válik. A túlságosan nedves levegő miatt a nedvesség beszívódhat a falakba, amely tökéletes feltételeket teremt a penész kialakulásához és szaporodásához. A penész nem csupán kellemetlen látvány, hanem gyakran kellemetlen egészségügyi szövődményeket okoz. Azonban a száraz levegő sem főnyeremény. A légutaknak bizonyos páratartalomra van szüksége, és amennyiben kiszáradnak, irritálni kezdhetik az embert, ami kellemetlen száraz köhögéshez vezethet.
Milyen az ideális páratartalom?
A lakásban lévő megfelelő páratartalom az évszaktól függ. Nyáron az ideális érték 40 – 55 % között mozog, míg télen, mikor sokkal szárazabb minden, a 45 – 60 % a megfelelő. Amennyiben pontosan szeretné tudni, milyen Önnél a levegő páratartalma, be kéne szereznie egy higrométert. A higrométerrel állandóan megfigyelheti a páratartalmat, ezzel pedig megteheti a megfelelő lépéseket az egyensúly megteremtése érdekében még azelőtt, mielőtt bármilyen problémát észlelne.

Mi az a higrométer?
A higrométerek hasonló kinézetűek, mint a meteorológiai állomások, amelyek a boltokban kaphatóak. Egy tabletre emlékeztető kisebb méretű kijelzőről van szó, amelyen a helyiségben lévő levegő hőmérséklete, valamint annak páratartalma jelenik meg százalékokban. Az eszköz ezeket az értékeket az érzékelőből nyeri, amely érzékeli az értékeket, majd továbbítja azokat a kijelzőnek. Amennyiben nem rendelkezik olyan fejlettebb modellel, amely a kültéri levegőt is méri, akkor az érzékelő általában közvetlenül a higrométeren van elhelyezve – a fejlettebb modelleknél a ház falára kívülről is el kell helyezni egy érzékelőt.
Milyen higrométert használjunk?
A higrométer használata egyáltalán nem bonyolult. Minden, amire szüksége lesz, megtalálható egy eszközben, tehát elegendő azt beállítani és olyan helyre helyezni, ahová szeretné. Ideális olyan helyet választani, ahol hasonlóak a feltételek, mint a lakás többi részében. Amennyiben olyan helyre helyezi a higrométert, ahol nagyobb a páratartalom, nem várhatja el, hogy a mérés pontos legyen. Soha ne próbálja meg vízbe meríteni. Nem csupán azért, mert semmi érdekeset nem tudna meg, hanem azért sem, mert véglegesen meg is rongálhatja a higrométert. Ennek oka az, hogy a higrométer a relatív páratartalmat, nem pedig az abszolút páratartalmat méri. Vízbe merítés esetén tehát az eszköz nem képes releváns értéket megjeleníteni.