A magas páratartalom nem csak a régebbi házakban jelent problémát, hanem számos új építésű vagy frissen felújított házban is megtalálható. Az ideális páratartalom a helyiségekben 40 és 60% között mozog. Sokan úgy gondolják, hogy elsősorban kívülről kerül a házba, de a magas páratartalmat a hétköznapi háztartási tevékenységek, például a főzés, a szennyes szárítása és a zuhanyzás okozzák.
Hogyan állapíthatom meg, hogy mennyire párás a levegő a házban?
Ha szeretné megtudni, hogy milyen magas a páratartalom a házában, használjon higrométert. A higrométer segítségével megtudhatja, hogy a házában optimális-e a páratartalom, vagy valamilyen módon növelnie vagy csökkentenie kell azt. Célszerű legalább néhány napig figyelemmel kísérni a páratartalmat, hogy képet kapjon annak alakulásáról.
Hogyan biztosítható a ház optimális páratartalma?
A páratartalommal kapcsolatos komplikációk általában ősztől tavaszig jelentkeznek, amikor kint hideg és nyirkos az idő, ami aztán bekúszik a házba, ahol ebben az időszakban kevesebbet szellőztetünk, ezért több nedvesség marad meg. A napfény hiánya fokozza ezt a jelenséget, mivel a ház falazata nem szárad ki kellőképpen.
A nedvesség elleni küzdelem alapszabálya, hogy a házat minden nap szellőztetni és fűteni kell. A házban huzatot kell csinálni, hogy kitisztuljon a levegő, és ezzel együtt maga a nedvesség is eltűnjön a házból. De természetesen bekapcsolt fűtés nélkül ez nem fog működni. Ugyanis a fűtéssel a nedvesség elkezd párologni, és a szellőztetéssel kiűzhetjük a házból. Célszerű az ilyen szellőztetést ideális esetben naponta többször is megismételni. A szellőztetés ideje legyen rövid, legfeljebb 5 perc. Ha az időjárási viszonyok miatt erős a huzat, akár egy vagy két perc is elegendő lehet.
Hogyan lehet megszabadulni a házban lévő nedvességtől?
A magas páratartalomnak számos nemkívánatos következménye van, amelyek idővel jelentkeznek, mint például a vakolat leválásával vagy penész kialakulásával és elterjedésével.
Ha becsületesen szellőztet és fűti a házat, de mégsem tud megszabadulni a nedvességtől, akkor egy párátlanító az ideális megoldás, amely a képes a levegőben lévő vizet megkötni és így kiszárítani. A párátlanítót jó például a fürdőszobában elhelyezni, mivel itt sok nedvesség keletkezik, amely aztán tovább terjed a házban. Ezután a napszaknak megfelelően mozgatható a szobák között. Például helyezze át a konyhába, amikor főz, helyezze át egy másik szobába, amikor a szennyest szárítja, majd éjszaka helyezze egy olyan szobába, ahol senki sem tartózkodik, hogy ne zavarja önt.
Hogyan lehet növelni a páratartalmat a házban?
Az alacsony páratartalom sem ideális a házban. Télen a fűtés 50% alá csökkentheti a ház páratartalmát, ami egészségtelen a légzőszervek számára, különösen az asztmások és az érzékenyebb orrmelléküregekkel rendelkezők számára. Számukra a száraz levegő nagyon irritáló lehet, ami egyáltalán nem egészséges számukra. Az alacsony páratartalom küszöbértéke általában 45% alatt van, de néhány érzékenyebb ember számára ennél magasabb is lehet.
Ha ez a helyzet, akkor a párásítók segíthetnek ebben, automatikus szabályozással. Ezek a vízgőzt bocsátanak ki maguk körül, így segíthetnek a megfelelő páratartalom biztosításában otthonában, és könnyen megelőzhetik ezeket a kellemetlen egészségügyi szövődményeket. A párásítás, akárcsak a párátlanítás, hosszú távú folyamat lehet, ezért fontos, hogy olyan párásítót válasszon, amely elég nagy teljesítményű az adott helyiséghez, és lehetővé teszi, hogy hosszabb ideig is növelje a páratartalmat a térben. Télen a levegő párásításakor kerülje a "bukóra nyitott ablakkal" történő szellőztetést, mivel az általában hosszabb ideig tart, és a párásító hatás esetleg egyáltalán nem jelentkezik.
Számos típusú párásító készülék közül választhat. Az ügyfeleink körében a következő három modell a legnépszerűbb. Mindegyik más-más teljesítménnyel és tulajdonságokkal rendelkezik, így különböző helyzetekben a legmegfelelőbb, és különböző igényeket elégít ki.
Penész a lakásban, mit tegyünk ellene?
A penész kialakulása egyértelmű jele a magas páratartalomnak a lakásban, és komoly egészségügyi kockázatot jelent a lakók számára. Veszélyes spórákat bocsátanak ki, amelyek megfázást, köhögést okoznak és hozzájárulnak az allergiák kialakulásához. A penész minden korosztályra káros, de a gyermekek vannak a legnagyobb veszélynek kitéve. Ha penészgombát fedez fel otthonában, mielőbb kezdje meg az ellene való küzdelmet. Mint már említettük, célszerű tájékozódni a páratartalom szintjéről, hogy kizárhassuk annak lehetőségét, hogy a falakon lévő penészesedés oka például az épület rossz vízszigetelése vagy az épületben lévő hőhidak. Továbbra is igaz, hogy a tartósan 55-60% feletti megemelkedett páratartalmat párátlanítóval kell kezelni.
Számos speciális termék létezik, amelyek a penész felszámolására használhatók. Csak fújja be velük a penészgombát, és hagyja rajta a termékeken feltüntetett ideig. A penészt azonban már az első fekete foltok megjelenésekor meg kell semmisíteni. Azonban nem minden penész fekete vagy szürke színű, és az ilyen penészeket nehezebb lehet azonosítani.
Ha a penész már elszaporodott, előfordulhat, hogy maga már nem tudja kezelni a penészgombát, és szakembert kell hívnia az irtásához. Ha a permetezés nem pusztítja el az összes penészt, meg kell ismételni. Célszerű a falakat egy speciális, penészgombásodást megakadályozó termékkel lefesteni.
Ha magas a relatív páratartalom, mindenképpen ajánlatos párátlanítót használni, amely képes megfelelő páratartalmat fenntartani, és így megakadályozni a penész kialakulását. A párátlanítónak megfelelő teljesítménnyel kell rendelkeznie ahhoz, hogy hatékonyan működjön az adott helyiségben.
De hogyan lehet meghatározni a párátlanító megfelelő teljesítményét és kiválasztani a megfelelő modellt? Erre összpontosítunk az ezévi átfogó párátlanító tesztünkben, amelyben összesen tizenkét, különböző helyiségre és célra alkalmas legjobb készülékeket választottunk ki. Egy kis ízelítőként bemutatjuk az egyes kategóriák győzteseit...
Ha segítségre van szüksége a megfelelő modell kiválasztásában, inspirálódjon a párátlanító kiválasztási útmutatónkból, amelyben a legfontosabb paramétereket mutatjuk be.