Quadkopterek, hexakopterek, oktokopterek. Mindezek a kifejezések egy és ugyanazon dologra utalnak - a drónokra. A légcsavarok számában és a teljesítményben különböznek egymástól, de ezen túlmenően gyakorlatilag mindegyik ugyanazon az elven működik.
A hétköznapi vásárlók körében kétségtelenül a négy propellerrel rendelkező drónok, vagyis a quadcopterek a legelterjedtebbek.
Ön is szemet vetett valamelyik ilyen modellre? Akkor olvasson tovább - elmondunk minden fontos információt a drónválasztással kapcsolatban!
Hogyan is működnek a drónok?
A drónokra jellemző, hogy nemcsak a levegőben tudnak mozogni, hanem egy helyben is képesek maradni. Ezért működésüket és mozgásstílusukat tekintve a drónok inkább hasonlítanak egy helikopterre, mint egy repülőgépre.
De a drónok működési elve természetesen sokkal összetettebb. A levegőben a forgó légcsavarok vagy rotorok által létrehozott aerodinamikai felhajtóerő tartja őket. Mindegyik pár ellentétes irányban, azaz az óramutató járásával megegyező vagy ellentétes irányban forog, ami lehetővé teszi, hogy a drón egy helyben lebegjen anélkül, hogy igényesebb stabilizálásra lenne szüksége.
A quadcopter repülési irányának megváltoztatása az egyes rotorok gyorsításával vagy lassításával érhető el. Ezt segítik más lényeges alkatrészek, például a gyorsulásmérő, a magasságmérő és a giroszkóp - de ezekről később bővebben.
Mire lehetnek hasznosak a drónok?
A kamerás drónok számos szakmai terület alapfelszereltségévé váltak. A filmes környezet valószínűleg a legismertebb, ahol széles körben használják őket. Itt a kameradrónok napi szinten váltják ki a drága helikoptereket és egyéb légi járműveket, amelyeket a filmkészítőknek korábban rutinszerűen bérelniük kellett a magasságból történő filmezés miatt.
De nem csak a filmiparban hasznosak - a professzionális quadcopterek még életeket is mentenek. Sőt, olyan helyekre is eljutnak, ahová az emberi mentőegységek nem mehetnek. Ez teszi őket hasznossá például az eltűnt személyek felkutatásában a lavinák vagy árvizek által érintett területeken.
Átlagos felhasználóként azonban valószínűleg nem fog a drónnal veszélyes területeken navigálni vagy hollywoodi kasszasikereket forgatni. Ennek ellenére valószínűleg mégis érdekelhetik a kamerával ellátott drónok, hogy érdekes fényképeket és videókat készíthessen otthon és utazásai során.
Sok drón képes követni a kiválasztott célpontot, így például síelés vagy snowboardozás közben filmezheti magát, miközben a környező lenyűgöző tájban is gyönyörködhet. Ráadásul a drónok segíthetnek a tájékozódásban a kirándulások során - csak fel kell repülnie néhány méterre, és máris világos képet kap arról, hogy hol tartózkodik, és milyen irányba kell mennie.
Léteznek azonban kamerával felszerelt és kamerák nélküli drónok is. Ezeket általában ugyanarra a célra tervezték, mint a többi vezérelhető "játékot". Érdekes trükköket lehet velük csinálni, sőt, akár versenyeken is részt vehet, ahol összemérheti a tudását más rajongókkal.
Milyen paramétereket kell figyelembe venni?
Ha tudni szeretné, hogy hogyan válasszon drónt, először is tisztában kell lennie azzal, hogy mit vár tőle, másodszor pedig meg kell értenie azokat a paramétereket és funkciókat, amelyeket a drónok általában kínálnak. Ezután a követelmények alapján szűrheti a rendelkezésre álló modelleket, és könnyebben megtalálhatja az önnek megfelelőt.
Nézzük tehát egyenként a legfontosabb funkciókat, amelyekkel egy quadcopternél találkozhat.
Az akkumulátor élettartama az optimális repülési idő érdekében
Az egyik alapvető kritérium, amely alapján drónt választhatunk, az akkumulátor típusa és kapacitása, amely közvetlenül befolyásolja a működés időtartamát és ezáltal a repülést. Más eszközökhöz hasonlóan a drónok esetében is ezt az értéket milliamperórában (mAh) határozzák meg.
Az optimális érték azonban nem határozható meg egyértelműen egy puszta szám alapján, mivel nem biztos, hogy minden quadcopter esetében ugyanazt jelenti - olyan tényezők is szerepet játszanak, mint az eszköz tömege, teljesítménye stb. Ezért inkább a repülési idő lehet egy megbízhatóbb mutató, amit szerencsére fel szoktak tüntetni a gyártók és általában percekben adják meg.
A hétköznapi szabadidős drónok általában 7-40 perc közötti folyamatos repülést bírnak ki. Ha nem szeretnénk hamar megunni a repülést, válasszunk olyan modellt, amely legalább 10 percig bírja a levegőben egyetlen töltéssel.
Ha hosszabb repüléseket tervez, javasoljuk, hogy ellenőrizze a tartalék akkumulátorok elérhetőségét, és tanulmányozza a cseréjükre vonatkozó eljárást. Egyes gyártók esetében már az alapcsomag is tartalmaz tartalék akkumulátorokat. Így magával viheti a tartalék akkumulátort, és odakint is kicserélheti őket.
Vezérlés - a sikeres repülés alapja
Akár a kamerával ellátott drónok érdeklik, amelyekkel érdekes videókat készíthet, akár egy sportosabb darabot keres, nem nélkülözheti a megfelelő vezérlést. Az alap egy klasszikus vezérlő, amelyet a drónhoz mellékelnek - az olyan modellekhez, amelyeket először össze kell szerelnie, gyakran külön kell megvásárolni.
Egyre gyakrabban látni azonban okostelefonos vagy táblagépes vezérlést is, amely WIFI-n keresztül lehetséges. Az igazság azonban az, hogy az okoseszköz és a drón közötti kapcsolat nem olyan stabil és erős mint egy hagyományos vezérlő esetében, és nagyobb távolság esetén a kapcsolat megszakadhat.
Ráadásul a funkciók ilyen esetekben általában kissé korlátozottak – ezért mindenképpen azt javasoljuk, hogy részesítsük előnyben azokat a kvadrokoptereket, amelyek vezérlővel irányíthatók, és csak alternatívaként okostelefonnal is.
A vezérlők előnye az is, hogy általában nagyobb hatótávolságot kínálnak – olyan távolságot, amelyen belül a drón gond nélkül irányítható. Ez a telefonok esetében általában 20 és 100 méter közötti tartományban van, míg a vezérlők esetében több száz métertől akár több kilométerig is terjedhet.
Ha azonban biztonságban szeretné tudni a drónt, valószínűleg amúgy sem fogja 500-800 méternél messzebbre repíteni - elvégre jogilag ön felelős érte, és ezt a repülés során szem előtt kell tartania.
Nagyobb kontroll a GPS-szel és a giroszkópos stabilizálással
Egy quadkopter irányítása nagyobb kihívást jelenthet, mint amilyennek elsőre tűnik. Hogy a kezdők számára már a kezdetektől fogva megkönnyítsék a dolgot, a gyártók a drónokat olyan érzékelőkkel és funkciókkal szerelik fel, amelyek megkönnyítik az irányítást.
Az egyik ilyen funkció a giroszkópos stabilizálás, amelyről az úgynevezett giroszkóp gondoskodik. Ez a kör alakú érzékelő méri a légcsavarok forgási sebességét, és segít egyensúlyban tartani a drónt a függőleges és vízszintes tengelyen belül. Így nemcsak a nagyobb stabilitást, hanem a helyes pozíció és irány megtartását is biztosítja – tehát mindenképpen érdemes ragaszkodni a giroszkóppal felszerelt drónokhoz.
A fejlettebb drónok GPS-szel is rendelkeznek, ami által "tudatában vannak" a térbeli helyzetüknek. Nyugodtabban, kiegyensúlyozottabban mozognak, és szinte lehetetlen nagyobb hibát elkövetni velük. Megfelelő beállítás esetén még a repülési stílusukat is képesek az aktuális időjárási viszonyokhoz igazítani.
Ráadásul a GPS funkció más praktikus funkciókat is hoz magával, mint például egyes modelleknél a hazatérést. Ebben az esetben egyetlen gombnyomás vagy lemerült akkumulátor esetén visszatér egy előre meghatározott helyre. Képes továbbá bemérni és követni önt - vagyis inkább az önnél lévő vezérlőt -, ami praktikus, ha például sportolás közben használ kamerával ellátott drónokat.
Ezenkívül képes körözni egy kiválasztott pont körül, vagy egyszerűen csak egy állandó magasságot vagy meghatározott pozíciót tartani. Emellett a drón a GPS-lokalizációnak köszönhetően mindig megbízhatóan lokalizálható, például baleset esetén.
Azt pedig, hogy hogyan néz ki a GPS-stabilizálás kalibrálása, az alábbi videóban láthatja:
Ami a sebességet illeti...
Hacsak nem akar más drónok ellen versenyezni, a sebesség elsősorban azt jelezheti önnek, hogy mekkora távolságot tud megtenni az akkumulátor üzemideje alatt. Ha még nincs tapasztalata a drónvezérléssel kapcsolatban, a kevesebb mindenképpen több.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy elsőre be kell érnie a leglassabb modellel. Csak ne próbálja az első próbálkozásai során elérni a maximális végsebességet, és tartsa olyan sebességen, amit kezelni tud. Optimális esetben a drónnak legalább 15 km/h sebességgel kell tudnia haladni.
Az általánosan forgalmazott modellek akár 50 km/h sebességgel is repülhetnek, egyes versenyváltozatok pedig akár 100 km/h-ra is képesek. Ezek olyan speciális drónok, amelyeket virtuális valóságon keresztül irányítanak. A pilóta VR-szemüveget visel, amely minimalizálja a külső behatásokat, így teljesen elmerülhet a versenyzésben.
Ha azonban kamera nélküli drónt vásárol, és később úgy dönt, hogy felszerel rá egyet, a végsebesség csökkenhet a plusz súly miatt.
Ütésvédelem az élettartam meghosszabbítása érdekében
A legtöbb gyártó a drón szerkezetének ütésvédelmére is odafigyel, mégpedig védőívekkel, amelyeket a legkényesebb részekre - a propellerekre - szerelnek fel. Ha azonban ezek bármelyike meghibásodik, könnyen kicserélhető. A csere-légcsavarokat általában tartalmazza a csomag, ha pedig nem, akkor sem jelent gondot a beszerzésük.
Néhányan azonban még tovább feszegetik a határokat, és lézerrel vagy infravörös érzékelőkkel látják el drónjaikat, amelyek képesek érzékelni az útjukban lévő akadályt, és jelzik a drónnak, hogy álljon meg vagy kerülje ki azt.
Kiváló minőségű felvételek a kamera felbontásának és a stabilizálásnak köszönhetően
Ha elsősorban a kamerával ellátott drónok érdeklik, amelyek a piac nagy részét teszik ki, érdemes figyelembe venni a felbontást is. Manapság a videók minősége rohamosan fejlődik, ezért érdemes legalább FullHD felbontású (1920×1080 px) modellt választani. A piacon azonban elterjedtek a 2,7K (2704×1520 px), a 4K (3840×2160 px) vagy akár a 8K (7680×4320 px) felbontású fényképek és videók készítésére is képes kamerával rendelkező drónok.
A legjobb mutató azonban ebben az esetben nem maga a szám, hanem mindenekelőtt olyan felhasználók videói, akik már megvásárolták és kipróbálták ezt a modellt - a YouTube tele van példákkal a leggyakrabban forgalmazott drónokról készült felvételekből. Így jobban megismerheti a színek és a fény működését.
Ha nem csak a valós idejű felvételek élvezete érdekli, és szeretne valami tisztességeset forgatni, akkor érdemes megnézni a képstabilizációt is. Enélkül a videók remegősek lennének, és inkább kínszenvedés, mint élvezetes lenne nézni őket.
A képstabilizációt általában egy gimbal végzi, amely kiküszöböli a rázkódást és a dőléseket, de a kamerás drónok gyakran rendelkeznek további elektronikus stabilizátorral is.
A jogszabályok megismerése az első helyen
Bár ezt a részletet utolsóként soroljuk fel a drónválasztásról szóló útmutatónkban, a vásárláskor elsőként ezzel kell foglalkoznia. Ugyanis, ahogy azt már a drónhasználat jogszerűségéről szóló cikkünkben leírtuk, bizonyos szabályok kapcsolódnak a drónok birtoklásához és használatához.
A konkrét feltételek a választott modell kategorizálásától függően változnak, de szinte soha nem kerülhetők el:
- a drón üzemeltetőjének és pilótájának regisztrációja,
- a drón megjelölése egy címkével, amelyen egy hozzárendelt kód szerepel,
- pilótateszt letétele.
Hasonlóképpen a repülés konkrét szabályait is korlátozza a törvény - távolság, magasság, engedélyezett területek és így tovább. Mindent, amit tudnia kell, részletesen leírtunk a fent említett cikkben, ezért javasoljuk, hogy tanulmányozza át alaposan, mielőtt elindul a terepre.
Hogyan válasszunk drónt az ár alapján?
A legfontosabb technikai specifikációkat már leírtuk, de még egy ugyanolyan fontos paramétert kell összefoglalnunk, ez pedig az ár.
De természetesen nem fogjuk megmondani, hogy mennyit érdemes beruházni egy drónba. Ehelyett elkészítettük az egyes árkategóriák és azok konkrét képviselőinek bemutatását - ezeket az alábbi táblázatban találja.
Árkategória |
Specifikációk |
Ajánlott modell |
50 000 Ft-ig |
Kezdőknek ajánlott modellek – alacsony felbontású kamera, csak alapfunkciók, GPS stabilizáció nélkül. |
|
50 000 - 100 000 Ft |
Drónok teljes értékű repüléshez – Full HD vagy akár 4K felbontású felvétel, GPS stabilizáció, Follow me, One Key Return funkciók és gesztusfelismerés. Ebben a kategóriában a legnépszerűbb hobbi modellek találhatók. |
|
100 000 - 200 000 Ft |
Minőségi drónok jó videókészítéshez – 4K-tól 8K-ig terjedő videóminőség, GPS stabilizáció, Follow me, One Key Return funkciók, gesztusfelismerés és akadályérzékelés. |
|
200 000 Ft felett |
Első osztályú márkás drónok kivételesen jó minőségű kamerával – professzionális funkciók haladó felhasználóknak és lelkes amatőröknek. |
Most, hogy már minden információval rendelkezik a drónválasztásról, sokkal könnyebbé válik a döntés. De ha még mindig nem tudja, mit tegyen, ne habozzon és forduljon az ügyfélszolgálatunkhoz. A +36 1 234 4720-as telefonszámon vagy a [email protected] e-mail címen állunk rendelkezésére.