A drónok már nem csak a profiké, hanem a lelkes amatőröké vagy a feltörekvő fotósoké és filmeseké is. Ezért fontos, hogy megtanuljuk, hogyan kell helyesen és biztonságosan kezelni egy drónt. Ha még nincs tapasztalata a drónokkal kapcsolatban, nehezebb lesz a kezdet. Útmutatónk segítségével gyorsan elsajátíthatod nemcsak a vezetés alapjait, hanem olyan tippeket és trükköket is, amelyekkel igazi szakértővé válhatsz.

 

Step-by-step drone control instructions - learn to fly like a real expert

Forrás: Canva.

Alapvető drónpilóta szakkifejezések

A kezdéshez vessünk egy pillantást a pilótázáshoz kapcsolódó alapvető terminológiára. Ha türelmetlen vagy, ezt a részt semmiképpen se hagyd ki, mert segít megérteni az utasításokat és technikákat, amelyeket később át fogunk venni.

Drónvezérlő

A pilótázás alapja maga a vezérlő, amelyet néha adónak is neveznek. Ennek többféle változatával találkozhatsz. A legtöbb gyártó igyekszik leegyszerűsíteni a kontrollereit, hogy még a teljesen kezdők is eligazodhassanak rajtuk. Általánosságban azonban a következő négy kategóriába sorolhatjuk őket.

Alap RC távirányítók

Klasszikus vezérlő joystickokkal és gombokkal a drón mozgásának, magasságának vagy sebességének szabályozására. Fel van szerelve egy antennával és egy fogantyúval is, amelyhez egy okostelefon csatlakoztatható, hogy valós idejű felvételeket nézhessünk a drónról. A legtöbb drónmodell RC-vezérlővel van felszerelve, többek között azok is, amelyek a kínálatunkban szereplő.

Fejlett RC távirányítók

Formájukban hasonlítanak az alap RC távirányítókhoz, de hozzájuk képest általában több gombbal rendelkeznek, amelyek lehetővé teszik a drón pontosabb vezérlését. Gyakran vannak felszerelve kijelzővel, amely mutatja a fontos repülési állapotokat, magasságot, műholdak számát, akkumulátor szintjét stb. Ezek leggyakrabban professzionális vagy versenyfelszereléseken találhatók.

Giroszkóppal ellátott távirányítók

Az újabb modellek felszerelhetők olyan egyszerűsített vezérlőkkel, amelyek giroszkóppal rendelkeznek. A drón ilyenkor az Ön kezének mozgása szerint mozog. Az irányítás ebben az esetben egyszerűbb, de általában nem teljesen pontos. Egyelőre főként a kisebb, kamerával ellátott DJI drónok kínálják.

Vezérlés mobilalkalmazással

A legtöbb drónt mobilalkalmazáson keresztül is lehet irányítani. Az irányítás az alapvető RC-vezérlőkhöz hasonlóan működik. A tényleges vezérlési kényelem a mobiltelefon átlóméretétől függ. Tehát csak ki kell találnod, hogyan párosítsd a drónt a telefonoddal, és máris kezdheted a pilótázást. Ezt az irányítási módszert általában akkor használják, ha az alapvezérlő meghibásodik, például ha az akkumulátor lemerül.

Az alapvető kifejezések szótára

A vezérlőn kívül jó, ha ismered a drónok funkcióit és jellemzőit, amelyek fontosak a biztonságos és kényelmes pilótáláshoz. Ebből a szempontból a legfontosabb kifejezések a következők:

  • Gimbal - A kamera stabilizálására szolgáló mechanizmus. Ha a drón fel van szerelve vele, akkor még nehezebb körülmények között is lehet vele filmezni.
  • FPV (First Person View, azaz első személyből való nézet) - Olyan rendszer, amely lehetővé teszi, hogy a drónról készült felvételeket valós időben, általában egy RC-vezérlő, VRC-szemüveg vagy okostelefon képernyőjén keresztül nézzük.
  • GPS - Lehetővé teszi a drón számára, hogy meghatározza pontos helyzetét a repülési útvonal megtervezése vagy a felszállási pontra való biztonságos visszatérés kezdeményezése érdekében. Ez a funkció akkor lehet hasznos, ha a drón elveszett a terepen, azaz a drón felkutatásához.
  • Telemetria - a drón által a pilótának visszaküldött információk összességét tartalmazza, beleértve a magasságot, a sebességet, az akkumulátor állapotát és a drón koordinátáit.
  • Útvonalpont navigáció - Olyan funkció, amely lehetővé teszi, hogy a drón automatikusan egy előre meghatározott célállomásra repüljön.
  • Return-to-Home (RTH) funkció - Biztonsági funkció, amely jelkimaradás vagy alacsony akkumulátor töltöttség esetén automatikusan elindítja a drónt a visszatérésre. Alternatívaként a Fail-safe funkció vagy visszavezeti a drónt a felszállási pontra, vagy azonnali és biztonságos leszállást kezdeményez.
  • ESC (elektronikus sebességszabályozó) - Elektronikus sebességszabályozó, amely a drón motorjainak sebességét szabályozza.
  • Fej nélküli üzemmód - A helyzetétől függetlenül a drón abban az irányban mozog, amerre a pilóta a joystick vezérlőt forgatja, így nem kell tudnia, hogy hol van a drón eleje és hátulja.

A pilóta irányítása közben a a műszaki szakkifejezéseket is ismeriamelyek nélkül akkor sem tudsz meglenni, ha pilótavizsgát szeretnél tenni.. Az alapok olyan kifejezések, mint például:

  • Kötelező - a vezérlő/okostelefon és a drón párosításának folyamatára utal.
  • VLOS (Visual Line of Sight) (Vizuális látótávolság) - a drónnal való vizuális kapcsolatra utal, mivel a pilótának folyamatosan látótávolságban kell tartania a drónt.
  • BVLOS (látótávolságon túli látótávolság). - A drónnal való vizuális kapcsolaton túli repülés, normál használatban nem megengedett.
  • Repülési tilalmi zóna - Hazánkban is megtalálható a repüléstilalmi zóna kifejezés. Röviden ezek olyan területek, ahol a drónok repülése korlátozott vagy teljesen tilos.

Ha már van otthon drónja, szánjon időt a kézikönyv elolvasására. Ismerkedjen meg a felszereltségével és a funkcióival. Tudni fogja, mire számíthat, és milyen funkciókat használhat a vezetése közben. Ha még nem vásároltál drónt, nézd meg dróntesztjeinket vagy teljes drónkalauzunkat.

A drón alapfelszereltsége és annak hatása a vezetésre

A drón egy összetett gép, amely számos alkatrészből áll. Ha legalább részben meg akarod érteni a működését, tudnod kell, milyen alkatrészekből áll.

A drón váza

A drón alapja a váza, amely összetartja az összes alkatrészt. Minősége szempontjából fontos, hogy erős és tartós anyagból készüljön. Erre a célra gyakran merev műanyagot, alumíniumot vagy szénszálat használnak. Azonban az alakja is fontos, mivel ez befolyásolja magának a drónnak az aerodinamikáját.

Rotorlapátok (légcsavarok)

A rotorlapátok a drón lényeges részét képezik, és arra szolgálnak, hogy a drónt a levegőben mozgassák. Forgásuk felhajtóerőt hoz létre, ami lehetővé teszi a drón felszállását.. A pilóta szempontjából a rotorlapátok a repülés iránya és sebessége szempontjából is fontosak. Ezek vezérlésére az úgynevezett fojtószelep szolgál, amelynek köszönhetően aztán a repülés sebessége és magassága állítható.

A modern kamerás drónok általában négy rotorlapáttal rendelkeznek, amelyek lehetővé teszik, hogy a drón többféle mozgást hajtson végre, nevezetesen:

  • Yaw - a drón függőleges tengelye körüli mozgását jelöli, tehát a drón balra vagy jobbra fordul anélkül, hogy a dőlésszögét vagy a magasságát megváltoztatná.
  • Pitch - a drón oldalirányú (keresztirányú) tengelye körüli dőlését szabályozza, így a drón eleje emelkedik, és a drón előre repül, vagy süllyed, és a drón hátrafelé repül.
  • Roll - a drón hossztengelye körüli gördülését szabályozza, lehetővé téve, hogy jobbra vagy balra mozogjon.
  • Gázpedál - a drón légcsavarjainak sebességének szabályozására szolgál, hogy a pilóta könnyen szabályozhassa a drón sebességét és magasságát.

 

Ovládání dronu

Forrás: Canva.

Motorok

A rotorlapátokat látják el energiával, ami ismét a kimenő teljesítményt befolyásolja, ami viszont meghatározza a légcsavarok forgásának maximális sebességét és így a drón sebességét vagy manőverezőképességét. Általában kétféle motor áll rendelkezésre, nevezetesen:

  • Kefés motorok - A motorok olcsóbb változata, amely kevésbé hatékony és rövidebb élettartamú. Főleg az olcsóbb és kisebb drónmodellekben találhatók.

Kefe nélküli motorok - egy hatékonyabb motorváltozat, amely sokkal megbízhatóbb és erősebb. Emellett hosszabb élettartamot is kínál.

Kamera

Ha nem csak repülni, hanem fényképeket és videókat is tervezel készíteni a drónoddal, akkor a kamerája is fontos lesz számodra. Ez is megadja Önnek lehetővé teszi a fent említett FPV üzemmód használatát a pilótázás közbenmódot, ahol valós idejű felvételeket nézhet a drónról, és így jobban irányíthatja a drón mozgását. Találhat olyan modelleket is, amelyek egyszerre több kamerával rendelkeznek - ez lehetővé teszi, hogy több szögből készítsen felvételeket.

Sok esetben a kamera távolról is vezérelhető egy mobilalkalmazás vagy RC-vezérlő segítségével. Ezzel együtt ne feledkezzen meg a VLOS-szabályról sem, amely szerint mindig látótávolságban kell lennie a drónnal.

Elérhető érzékelők

A jó, stabil és biztonságos repüléshez fontosak a rendelkezésre álló érzékelők is. Az alapvető áttekintés érdekében csak a leggyakrabban használtakat nézzük meg.

  • GPS-érzékelő - A GPS alapján történő helyzetmeghatározásra szolgál. Ezáltal a drón sokkal jobban tájékozódik a térben. Segítségével a drón a Return to Home funkció segítségével vissza tud térni a felszállási pontra, mielőtt az akkumulátor lemerülne, vagy ha a jel megszűnik.
  • Alsó érzékelők - Gyakran VPS (Visual Positioning System) érzékelőknek nevezik, ezek a drón magasságát és stabilitását szabályozzák a föld felett repülés közben, különösen akkor, ha nincs GPS-jel.
  • Akadályérzékelő érzékelők - az érzékelők széles skáláját foglalják magukban, beleértve a lézeres érzékelőket is, amelyek az akadályok észlelésére szolgálnak. A drón így könnyedén kikerülheti a kisebb és nagyobb akadályokat.
  • Magasságmérő - a talaj feletti magasság mérésére és fenntartására szolgál, általában barometrikusmérés, amely a légköri nyomás változásait rögzíti a magasság meghatározásához.
  • Gyorsulásmérő - méri a drón gyorsulását, hogy a repülésvezérlő beállíthassa az irányt, a sebességet és a magasságot. Ez lehetővé teszi a drónok számára a térben való navigálást és a stabilitás fenntartását.
  • Gyroszkóp - a drón tájolásának és egyensúlyának fenntartására szolgál, konkrétan a tájolásban bekövetkező változásokat érzékeli, majd korrigálja azokat.
  • IMU (Inerciális mérőegységek) - segít a drónnak meghatározni a sebességét, tájolását és a mozgás irányát.

A drón akkumulátorai

Az akkumulátor szintén fontos a repülés szempontjából, mivel nemcsak a teljesítményét, hanem a maximális repülési időt is meghatározza. A piacon különböző változatokkal találkozhatsz, amelyekkel sokféle tényező befolyásolja a reális hosszúságot a repülés módjától kezdve az útvonal nehézségéig.

Átlagosan a repülési idő körülbelül 20 perc. Az egyik leghosszabb repülési időt az AERIUM Hubsan Blackhawk 2 modell kínálja, amely ideális körülmények között egyetlen töltéssel akár 53 percig is a levegőben maradhat. A hosszabb repülésekhez a drón tartalék akkumulátorokkal is felszerelhető, amelyeket repülés közben lehet cserélni.

Repülésvezérlő (FC)

A drón agya az úgynevezett Flight Controller (FC), vagyis a drón vezérlőegysége. Egyszerűbben fogalmazva ez egy kis számítógép, amely a repülés vezérlésére szolgál. A repülés során a távirányítótól és az érzékelőktől származó adatokat dolgozza fel, amelyek alapján az ESC-n keresztül beállítja a motor fordulatszámát.

Az RC-vezérlő és használata

A repüléshez nemcsak a drón alkatrészeit és működési elvét kell ismernie, hanem mindenekelőtt a vezérlőjét. Mivel a legelterjedtebb RC-vezérlők a legalapvetőbbek, ezért ezeket vesszük közelebbről szemügyre. Ezek általában nagyobb rádiókra vagy játékkonzolok vezérlőjére hasonlítanak. Az újabb modellek érintőképernyős kijelzővel is rendelkezhetnek. Általában egy mobiltelefon elhelyezésére szolgáló tartót is tartalmaznak - egyes vezérlők akár saját kijelzővel is rendelkezhetnek. Magához az irányításhoz két joystick áll rendelkezésre, amelyekkel a drónt több irányba is lehet mozgatni. Itt kell ismerni a fentebb már említett yaw, pitch, roll és throttle terminológiát, amit fentebb már leírtunk.

Ovládání dronu

A jobb joystickkal választhatsz a következők közül:

  • dőlésszög felfelé (előre dőlés) között,
  • dőlés lefelé (hátrafelé dőlés),
  • jobbra gurulás (jobbra dőlés),
  • balra gurulás (balra dőlés).

Ezzel szemben a bal oldali joystickkal lehet választani:

  • gázadás felfelé (sebesség növelése) - a drón felfelé fog repülni,
  • gázadás lefelé (gázadás lefelé) - a drón lefelé fog repülni,
  • yaw right (yaw right,)
  • yaw balra (yaw left.)

A vezérlőn lehet egy gomb is, amellyel a drón azonnal visszatérhet a felszállási pontra vagy egy előre meghatározott pontra. Szintén gyakoriak a következők trimmgombok, amelyek a drón egyensúlyának korrigálására szolgálnak. abban az esetben, ha az irányíthatatlanul megpördül vagy megdől. Ha a modell rendelkezik vezérelhető kamerával, akkor vagy gombokat talál a vezérlőn, vagy egy kis joystickot, amelyet ennek vezérlésére terveztek.

Egyes drónvezérlők gombokkal rendelkeznek az automatizált repülési módok kiváltására, például egy előre meghatározott pont követésére, körözésre vagy esetleg egy sport üzemmód kiváltására. Természetesen van még egy akkumulátorjelző, egy gomb a vezérlő lekötésére vagy C1 és C2 gombok bármely funkció beállításáhozamit a pilóta használni szeretne.

A drón repülés előtti ellenőrzése

Most, hogy megismerte a pilótával kapcsolatos terminológiát és a különböző alkatrészeket, áttérhet a tényleges repülésre. Előtte azonban el kell végeznie egy repülés előtti ellenőrzést. Ennek köszönhetően megbizonyosodhatsz arról, hogy a drón jól működik, és nem veszélyeztetheti sem téged, sem a körülötted lévőket.. Továbbá egy meghibásodás helyrehozhatatlanul károsíthatja a drónt, ami, különösen a drágább modelleknél, nagyon fájhat.

1. Az akkumulátor ellenőrzése

Kezdje az akkumulátor ellenőrzésével. Győződjön meg róla, hogy az akkumulátor teljesen feltöltött és nem mutat nincs jele sérülésnek, például felfúvódásnak, repedéseknek vagy folyadékszivárgásnak.. A drón sérült akkumulátorral történő használata a drón kigyulladását is okozhatja. Ha néhány percnél hosszabb ideig tervez repülni a drónnal, vigyen magával tartalék akkumulátort.

2. Ellenőrizze a drón állapotát

A következő lépés a rotorlapátok vagy légcsavarok ellenőrzése. Ellenőrizze a légcsavarokat sérülések, repedések vagy egyéb deformációk szempontjából.. Sajnos még a kisebb sérülések is instabil repüléshez, majd akadályba ütközéshez vezethetnek.

Győződjön meg arról, hogy a légcsavarok szilárdan rögzítve vannak a drónhoz, és nem tudnak meglazulni repülés közben. Ezenkívül ellenőrizze, hogy tiszták-e - ez szintén a drón kiegyensúlyozatlanságához és repülés közbeni problémákhoz vezethet.

3. GPS-kalibrálás és beállítások

A repülés előtt elengedhetetlen a drón GPS-ének és iránytűjének kalibrálása is. Csak így biztosítható, hogy a drón helyesen határozza meg a helyzetét és pontosan tájékozódjon a térben. A rossz vagy elégtelen kalibrálás a drón elvesztéséhez vezethetmivel nem fog tudni visszatérni a felszállási pontra. Mindig a gyártó kézikönyvében található utasítások alapján kalibráljon.

4. A jelminőség és a kapcsolat ellenőrzése

Végül ellenőrizni kell, hogy a vezérlő hosszú válaszidő nélkül kommunikál a drónnal, és nincsenek jelkimaradások. Először ellenőrizze, hogy a vezérlő megfelelően van-e párosítva a drónnal. Ezután megpróbálhat felszállni a drónnal, és ellenőrizheti a válaszsebességet saját maga.

Bár ez elsőre házimunkának tűnhet, mindenképpen elegendő időt kell fordítania az ellenőrzésre. Még egy apró probléma is a drón lezuhanásához, károsodásához és legrosszabb esetben a körülötte tartózkodó emberek sérüléséhez vezethet.

Alapvető drónmanőverek

Miután megismerkedtél a drónnal és ellenőrizted, nekivághatsz az első repülésnek. Kezdetnek nézzük csak az alapvető manővereket. Vedd figyelembe, hogy a drónnal való repülés nem biztos, hogy gyerekjáték - ezért légy türelmes. Csak az ismétlés teszi tökéletesséezért a legjobb, ha elegendő időt szánsz az egyszerűbb drónmozdulatok gyakorlására, mielőtt nekifognál az összetettebb és bonyolultabb manővereknek.

1. Felszállás

Mindenekelőtt a drón biztonságos és sima felszállását kell gyakorolni. Ehhez szükséged lesz a bal oldali joystickra, ahol a felső és alsó gázkar (gázkar fel és le) található. A felszálláshoz lassan és egyenletesen kell nyomja meg a felső gázkart a motor teljesítményének fokozatos növeléséhez.és ezáltal a rotorlapátok forgását.

Ez növeli a felhajtóerőt, ami lehetővé teszi, hogy a drón a levegőbe emelkedjen. Emelkedjen először alacsony magasságba, és figyelje meg, hogyan viselkedik a drón. Egy idő után teljesen stabilizálódnia kell, és reagálnia kell az utasításaira. Ezután még magasabbra viheti a drónt, és elkezdhet több manővert végrehajtani.

2. Mozogjon különböző irányokba

Ha sikerült felemelned a drónt a földről és stabilan tartani a magasságot, elkezdheted mozgatni a drónt különböző irányokba.

Előre és hátrafelé

A jobb oldali joystickkal az előre és hátra mozgást vezérelhetjük, ahol a felső és alsó állásszög (felfelé és lefelé történő dőlés). Az előrehaladáshoz egyszerűen nyomja meg a joystickot a pitch up felé, hogy a drónt megdöntse és elinduljon. Ha hátrafelé szeretne repülni, döntse a joystickot a pitch down felé, amitől a drón hátrafelé billen.

Balra és jobbra

Az oldalirányú mozgáshoz a következőkre lesz szüksége Jobb joystick a jobb és bal gurulással.

Emelkedés és ereszkedés

Az emelkedés és ereszkedés a bal joystickon lévő, fent említett gázkarral vezérelhető.. A felső gázkarral felfelé, az alsó gázkarral pedig lefelé mozoghat. Magasságváltáskor érdemes lassan mozogni, hogy ne veszítsük el az egyensúlyunkat.

Próbálja meg a drón vezetését hasonlóan megközelíteni, mint egy autó vagy más jármű vezetését. Vezetés közben valószínűleg nem jó ötlet folyamatosan taposni a pedálokat, és valószínűleg a joystickot sem jó ötlet erőltetetten mozgatni a pilótázás közben. Sokkal jobb, ha lassan és finoman mozgatod a joysticket - kivételt képeznek a különleges manőverek, amelyek hirtelenebb mozdulatokat igényelnek.

3. Fordulás és forgás

A nagyobbik lány a forgatás vagy forgatás, amivel gyorsan változtathatod a repülés irányát. Ezek a manőverek különösen hasznosak filmezés vagy fényképezés közben. A forgatáshoz a bal oldali joystickot használjuk. Ezen a yaw mozgatás vízszintes helyzetben van. Forgatás a bal joystick jobbra (yaw right) és balra (yaw left) mozgatásával korrigálható.. A forgást ezért gyakran nevezik yawingnak.

A joystickot óvatosan mozgassa, és ne gyakoroljon felesleges nyomást a fűrészre. Ha filmezni vagy fotózni szeretne a drónnal, a pontosság fontos lesz. Ezt csak rendszeres gyakorlással lehet elérni, hogy megszokja a joystick érzékenységét.

4. Leszállás

A leszállás ugyanolyan fontos, mint a felszállás, és itt a biztonság legyen az elsődleges szempont. Ez az egyetlen módja annak, hogy ne tegyen kárt a drónban, és ne veszélyeztessen senkit a környezetében. Először is győződjön meg róla, hogy a megfelelő helyet választotta ki a leszálláshoz. Ennek a következőnek kell lennie ideális esetben sík és felesleges akadályoktól mentes.

Ugyanakkor legyen tisztában a külső körülményekkel, különösen az esővel, a széllel vagy más időjárási ingadozásokkal, amelyek megnehezíthetik a leszállást. Miután mindent ellenőrzött, nekiláthat a munkának - ismét szükség lesz a következőkre a bal oldali joystick és a gázkar a lefelé húzáshoz.

Lassan mozgassa lefelé a joystickot, és csökkentse a motorteljesítményt. Miután leült, csökkentse azt az abszolút minimumra, és kapcsolja ki a rotorokat. Ezután hagyja a drónt néhány percig a helyén ülni, ellenőrizze, mielőtt elkezdi összecsukni és becsomagolni.

Haladó manőverek és trükkök

Ha már elsajátítottad az alap manővereket, továbbléphetsz a haladóbb technikák és trükkök felé. Ezek szórakoztatóbbá teszik a pilótázást, ráadásul egyedi felvételeket is készíthetsz.

1. Orbit - forgás egy kiválasztott pont körül

A kiválasztott pont körüli forgás képessége, az úgynevezett Orbit különösen hasznos lesz, amikor drónnal forgatsz. Azonban még a kamerával felszerelt profi drónok is könnyen elveszíthetik egyensúlyukat eközben. Ez a manőver ezért valódi gyakorlást igényel.

Először is közelítsük meg a kiválasztott célpontot. A kívánt mozgás eléréséhez vagy a jobbra gurulás és a jobbra görgetés, vagy a balra gurulás és a balra görgetés kombinációját kell választani. Mint mindig, most is ügyelni kell arra, hogy a mozgás egyenletes legyen. A manőver végrehajtása során tartsa meg a tárgytól való azonos távolságot. Ezt például úgy lehet elérni, hogy a drónt nem a kép közepén, hanem inkább oldalt próbáljuk tartani.

 

ovládání dronu

Forrás: Canva.

2. Spirál - felszállás és forgás

Még jobb felvételek készítéséhez remek lehetőség a felszállás és a lassú forgás kombinálása, amikor a drón kamerája fokozatosan távolodik a célponttól, miközben egyenletesen forog egy irányba. Ebben az esetben gázt kell adnod, és jobbra vagy balra kell forgatnod.. Először nyomja meg a joystickot kissé felfelé, és fokozatosan döntse a kívánt forgásirányba.

 

ovládání dronu

Forrás: Canva.

3. Helix

Érdekes felvételek készítéséhez választhatja az úgynevezett Helixet is, amikor a drón lassan köröz egy tárgy körül, miközben azonos magasságban marad. Az így kapott felvétel egyenletes és természetesnek ható. Az Orbit funkcióval ellentétben a körözés lassabb, így ez a trükk sokkal szélesebb felvételek készítésére alkalmas.

A mozgás létrehozásához mindkét joysticket használni kell. Mutasson a bal joystickkal egyszerre a a gázpedál felfelé és a jobbra vagy balra történő forgatásra. Ezzel szemben a jobb joystickkal irányítsuk a jobbra vagy balra guruljon. Ennek a mozgásnak a gyakorlása több időt és türelmet igényel. Ismét rendkívül fontos, hogy a joystickokat lassan és egyenletesen mozgassuk.

 

ovládání dronu

Forrás: Canva.

4. Split-S

A Split-S egy népszerű manőver, amivel nem csak drónoknál találkozhatsz. Ebben az esetben a drón egyenesen repül, majd emelkedik és 180 fokos fordulatot hajt végre.° - így gyorsan az ellenkező irányba fordul, és tovább tud repülni. Az eljárás a következő:

  1. Először nyomja a bal joystickot a gázkar felé felfelé, amitől a drón elkezd emelkedni.
  2. A forduláshoz gyorsan mozgassa a jobb joystickot a balra vagy jobbra gurulás felé, és azonnal mozgassa a bal joystickot a gázpedál lefelé - ettől a drón élesen elfordul.
  3. A fordulás befejezéséhez a jobb joystickot középre kell állítani, és a bal joystickon fokozatosan elkezdeni felfelé adagolni a gázt.
  4. Közvetlenül ezután a jobb joystickkal adjon hozzá egy egyenletes mozdulatot a felfelé dőléshez, amitől a drón kiegyenlítődik és egyenesen repül.

5. Merülés

A fenti trükk segítségével egy Dive nevű manővert is elérhet, ahol a drón a kiválasztott objektum mentén repül, így a felvétel úgy tűnik, mintha "merülne".. A manőver a következőképpen zajlik:

  1. Először végezze el a Split-S-t anélkül, hogy hozzáadná a dőlésszöget.Amitől a drón gyorsan süllyedni kezd. A süllyedéshez állítsa be a dőlésszöget felfelé vagy lefelé az ereszkedés során, vagy a balra vagy jobbra történő görbítéssel lapítsa ki az irányt.
  2. Ahogy közeledik az objektum végéhez, szintezze ki a drónt. a jobb joystick centrírozásával, majd a bal joystickot kissé lefelé mozgatva a dőlésszöget, majd azt is centrírozza. A drón enyhén megemelkedik és egyenesen fog repülni.

Mindkét manőver a legnagyobb kihívások közé tartozik. Ezért először gyakorolja a Split-S-t, majd utána a Dive-ot. Ehhez először közelítse meg az épületet, és fokozatosan növelje a merülés hosszát. Előzetesen légy türelmes, és ne menj bele olyan lépésekbe, amelyekben még nincs elég tapasztalatod. A felesleges kapkodás a drón lezuhanását és sérülését okozhatja.

Gyakorlati gyakorlatok kezdőknek

Ahogy már többször említettük, a pilótajátékhoz gyakorlatra van szükség. Igazi szakértővé csak több hónapos rendszeres gyakorlás után válhatsz, és még akkor is biztosan van hová fejlődnöd. Ha kezdő vagy, és fejlődni szeretnél, akkor próbáld ki a következő gyakorlatokat, hogy lassan, de biztosan haladj a célod felé.

  • Felszállási és leszállási gyakorlatok - Az első hetekben próbáld meg rendszeresen gyakorolni a fel- és leszállást. Fokozatosan növelheti a terep nehézségét, ahol megpróbálkozik ezekkel a mozdulatokkal.
  • Gyakorolja az alapvető mozdulatokat - azaz a drón előre, hátra, balra és jobbra mozgatásának képességét. Kezdje rövid és lassú mozdulatokkal, és fokozatosan növelje a végrehajtásuk sebességét. Végül próbáld meg kombinálni őket különböző módokon.
  • Forgási és irányváltoztatási gyakorlatok - Próbáld meg a drónt a tengelye körül forgatni és irányt változtatni. Ebben az esetben érdemes a kamerafelvételeket valós időben megnézni, hogy gyakoroljuk, hogyan kell egyszerre vezetni és videót rögzíteni. Forgatás közben tegyen apró lépéseket, hogy lássa, a drón egyenletesen mozog-e.
  • Gyakorolja a magasságváltoztatást - A magasságváltoztatás gyakran vezet kiegyensúlyozatlan drónhoz. Próbáljon meg felváltva emelkedni és süllyedni, fokozatosan meghosszabbítva a mozgás útját, amíg a drónt a kívánt pozícióban tudja tartani.
  • Nyolcasok és körök - érdekes gyakorlat a nyolcasok vagy körök alakjában való repülés, ahol megtanulhatja, hogy a drónt rugalmasan, különböző irányokba mozgatja, és így gyorsan kikerülheti az akadályokat.

Biztonsági utasítások és tippek

A biztonság a drón vezetése során a legfontosabb. Csak így kerülhető el a drón sérülése, illetve harmadik személyek egészségének vagy tulajdonának károsodása. Mindenekelőtt fordítson figyelmet a repüléshez szükséges terület kiválasztására. Az elején bemutattuk Önnek a következő fogalmakat repülési tilalmi zóna vagy repüléstilalmi övezetamely általában stratégiai infrastruktúrára, repülőterekre, irodákra vagy műemlékekre vonatkozik.

Részletesebben foglalkoztunk ezzel a kérdéssel a következő cikkben A drónok üzemeltetésének hét szabálya: hogyan repüljünk teljesen legálisan?

Felszállás előtt ellenőrizze, hogy a körülmények megfelelőek-e - nem lehet erős szél vagy eső. Ha a hőmérséklet túl hideg, számítson alacsonyabb akkumulátorkapacitásra. A biztonságos repülés érdekében az is fontos, hogy megismerkedjen az egyes érzékelők működésével, amelyek segítenek elkerülni az esetleges akadályokat. Ezzel egyidejűleg azonban mindig a drónt mindig az Ön irányítása alatt kell tartania..

Ha azonban a jel elvesztése vagy az akkumulátor lemerülése miatt szem elől veszíti, nincs sok választása. Szerencsére, a legtöbb modern drón automatikus visszatérési funkcióval rendelkezik.amellyel a drón mindkét fenti helyzetben visszatér a felszállási pontra. Ellenkező esetben egyedül kell keresnie, ami gyakran kudarccal végződik. Éppen ezért nem rossz ötlet megfontolni azt is, hogy drónbiztosítás.

 

A drón vezetése valóban nem gyerekjáték, de most már minden információval rendelkezik, amire szüksége van a biztonságos és élvezetes repüléshez. Az első repülések során próbáljon meg lassan haladni, és az egyszerűbb mozdulatokra koncentrálni.. Ezeket szorgalmasan gyakorolja, mielőtt áttérne a nagyobb kihívást jelentő manőverekre.

István

A bejegyzés írója
István tapasztalt elektronikai szakértő, aki régóta foglalkozik webáruházunk termékeivel (különösen légkondicionálókkal, páramentesítőkkel, elektromos rollerekkel, drónokkal és egyebekkel). István széleskörű tapasztalatai kulcsfontosságúak a cikkek megírásában, melynek során ő maga aktívan közreműködik abban, hogy vásárlóink felmerülő igényeire gyakorlati megoldásokat találjanak

Segíthetünk?

+36 1 234 4720
+36 1 234 4720
H-P (9:00 – 16:00)
Útmutató a legjobb drónok kiválasztásához fotózáshoz: örökítse meg a világot madártávlatból!
Fotózáshoz keres drónt? Jó helyen jársz - segítünk választani, és bemutatjuk a 6 legjobb modellt, amelyekkel egyedi képeket készíthetsz....
Drónkalibrálás kezdőknek - állítsa be drónját, mint egy igazi profi
A drón kalibrálása biztosítja a pontos irányítást és a stabil repülést. Ez a beállítás nem biztos, hogy a kezdőknek gyerekjáték lesz, de útmutatónk lé...
Heureka
Hogyan értékelték a vásárlók az Aerium.hu-t
Összesen 408 értékelés az Árukereső.hu-n
Hiteles vásárló
2024.08.09