Blackfriday
Blackfriday akce
Blackfriday akce

A kamerával ellátott összecsukható drónok nagyszerűek az útközbeni fotózáshoz és filmezéshez, nemcsak itthon, hanem külföldön is. A szállításuk és használatuk feltételei más országokban azonban nem biztos, hogy ilyen kedvezőek.. Nemcsak a különböző pilóta szabályokkal kell foglalkoznia, hanem ha repülővel utazik, akkor a választott légitársaság feltételeivel is.

Útmutatónk megismerteti Önt a drónnal való utazás legfontosabb alapelveivel és a népszerű nyaralóhelyeken való használat feltételeivel.

 

Drony v zahraničí

Forrás: Canva.

Drónt külföldre vinni - mire kell figyelni?

Minden attól függ, hogy milyen úti célt választasz, és milyen közlekedési eszközzel utazol oda. A jobb áttekintés érdekében az alábbiakban lépésről lépésre végigvesszük a felkészülési folyamatot.

A pilótára vonatkozó szabályok az Ön országában

Az első lépés, hogy ellenőrizze az adott országban a révkalauzolással kapcsolatos szabályokat. A legegyszerűbb a drónok használata az Európai Unióban, ahol ezek a szabályok szinte ugyanazok, mint a Cseh Köztársaságban.. Másrészt az Európán kívüli országokban, különösen kelet felé, jelentős korlátozásokkal találkozhat.

A népszerű nyaralóhelyeken a szabályok általában egyszerűek. Információkat vagy az ország hivatalos honlapján, vagy az olyan weboldalakon találhat, mint például:

Ellenőrizze, milyen engedélyekre és dokumentumokra van szüksége. Egyúttal tájékozódjon arról, hogy az adott drónmodellje egyáltalán használható-e külföldön. Ha el akarja kerülni a hatóságokkal való problémákat, fordítson kellő figyelmet arra, hogy tanulmányozza azt a területet, ahol repülhet a drónjával.. A legtöbb ország rendelkezik a cseh webes és mobilalkalmazás megfelelőjével. DronViewamely megmutatja, hogy hol repülhet legálisan a drónjával.

Vámkorlátozások az adott országban

Ha személyes használatra szállítja a drónt, akkor nem kell vámproblémákkal számolnia. Másrészt viszont előfordulhat, hogy az adott országnak vannak olyan korlátozásai, amelyek az importált tárgyakat is szabályozzák. Így előfordulhat, hogy egyes országokban nem is hozhatja be a drónt. - közéjük:

  • Algéria,
  • Azerbajdzsán,
  • Bahrein,
  • Belize,
  • Kuba,
  • Egyiptom,
  • Irán,
  • Irak,
  • Líbia,
  • Madagaszkár,
  • Marokkó,
  • Sri Lanka,
  • Szíria,
  • Tunézia,
  • Üzbegisztán,
  • Vatikánváros.

Ezenkívül a szabályok idővel változhatnak, ezért utazás előtt mindig ellenőrizze a szabályok érvényességét.. Ha fényképezni fog, legyen tisztában a tárhelyével. Ha nem akarja elveszíteni a felvételeit a repülőtéren vagy az ellenőrzőponton, próbáljon meg mindent biztonsági másolatot készíteni az online felhőbe, és törölje rendszeresen a memóriakártyáját. Sok esetben ezzel is elkerülheted a nem kívánt problémákat, különösen az EU-n kívüli országokban.

Drón szállítása repülőn

Ha repülővel utazol, vigyázz! Egy drón szállítása ilyen esetben nem olyan egyszerű, és számos feltételhez kötött.

A legtöbb légitársaság esetében csak a kézipoggyászban szállíthat akkumulátorokat. Az akkumulátorok kapacitását is szabályozzák, a legtöbb légitársaság csak a legfeljebb 100 Wh kapacitású változatokat engedélyezi. Találkozhat olyan kivételekkel is, ahol a korlátokat 160 Wh-ra emelik. A maximális biztonság érdekében a töltöttségi szintet is 30 és 50% között kell tartani.

Óvakodjon a légcsavaroktól, amelyeket a légitársaságok veszélyes tárgynak minősítenek. A legjobb, ha szétszereli őket, és a feladott poggyászban tárolja. Indulás előtt mindig ellenőrizze a választott légitársaság szabályait..

Az Emirates például a legtöbb légitársaságtól eltérő szabályokat alkalmaz, és a kézipoggyászban nem vihetsz magaddal semmilyen elektronikai eszközt. A Ryanair viszont 160 Wh kapacitású akkumulátorokat engedélyez. IATA a ICAO.

Az utolsó lépés maga az utasfelvétel. Ehhez legyen előrelátó, és minden elektronikai eszközt helyezzen el az előre kijelölt dobozban.. Érdemes a repülőtéren ellenőrizni, hogy a kézipoggyászba csomagolhat-e elemeket.

Csomagolja be drónját biztonságosan

A legeslegutolsó lépés a drón becsomagolása, ami megvédi azt a nem kívánt sérülésektől, és a legtöbb esetben némi helyet is megtakarít. Ideális esetben a drónt összehajtogatva és az akkumulátorokat eltávolítva kell szállítani.a nagyobb modellek esetében részlegesen szét is szerelheti őket. Ha több alkatrészből áll, érdemes klasszikus nejlon tokokat választani, amelyek legalább egy alapszintű védelmet nyújtanak.

Jobb, ha nem csak azokra a tokokra hagyatkozik, amelyekben a drónok alapfelszereltségben érkeznek. Különösen az olcsóbb modellek esetében a minőségük nem lesz különösen magas. Ha a drónjának szeretne maximális védelmet, érdemes beruházni egy párnázott hátizsákba vagy dróndobozba.. Választhat vízálló tokokat is, amelyeket értékelni fog, ha úgy dönt, hogy vízre vagy durva terepre megy.

Külön fejezetet képeznek a drón akkumulátorai, amelyek kivételes esetekben repülés közben kigyulladhatnak. Biztosan nem szeretné, ha például egy repülőgép fedélzetén gyulladna ki. Ezt legalább részben megelőzheti egy tűzálló tok megvásárlásával.

Utazás drónnal a népszerű úti célokban

A drónnal való utazás néha bonyolult lehet, különösen, ha úgy dönt, hogy külföldre utazik. Az Európai Unión belül általában szinte semmilyen problémával nem kell szembenéznie.

Másrészt viszont előfordulhat, hogy az Ön által kiválasztott országban speciális szabályok vannak érvényben, amelyekkel előzetesen meg kell ismerkednie. A jobb áttekintés érdekében az alábbiakban áttekintettük a leggyakrabban látogatott országok szabályait.

Az Európai Unió tagállamai

Az Európai Unió tagállamai 2021-től az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség (EASA) által meghatározott szabályokat követik. Ha a Ön úgy dönt, hogy nem kereskedelmi célú OPEN repülést választ, nem kell regisztrálnia vagy külön engedélyt kérnie az adott országban.

Ugyanazokat a szabályokat kell követnie, mint nálunk, azaz regisztrálnia kell, fel kell címkéznie a drónt, és szükség esetén drónpilóta-vizsgát kell tennie.

Előfordulhat azonban, hogy egy adott országban speciális feltételek vannak érvényben, például eltérőek a minimális távolság bizonyos tárgyaktól vagy egyéb tilalmak a repülést tiltó területekre vonatkozóan. Mindig ellenőrizze a hatóság weboldalát, mielőtt elindul, hogy megbizonyosodjon arról, hogy naprakész információkkal rendelkezik. Telepítse a helyi légiforgalmi térképalkalmazást is.

Minden EU-tagállamokra a következők vonatkoznak:

  • Minden 250 grammnál nehezebb, kamerával és mikrofonnal felszerelt drónt regisztrálni kell, és nem minősül gyermekdrónnak,
  • a drónok nem tartózkodhatnak repülőterek, katonai létesítmények, állami intézmények vagy műemlékek közelében,
  • a repülőterek 3-5 km-es körzetében nem lehet drónnal repülni.

A drónok szabályairól és kategóriáiról bővebben itt olvashat az útmutatóban. Az alábbiakban egy táblázatot is talál, amely a különböző uniós országok fontos forrásait tartalmazza.

 

 

Horvátország

Mielőtt elindul, nézze meg a Horvát Polgári Repülési Ügynökség (CCAA) weboldalát. Ha úgy dönt, hogy a nyílt üzemmódon kívüli repülés mellett dönt, bonyolultabb papírmunkával kell szembenéznie.. Konkrétan ki kell töltenie a következőket ezt a nyomtatványt és a fenti táblázatban található AMC alkalmazáson keresztül továbbítani.

Ha úgy dönt, hogy a drónt kereskedelmi célokra használja, gondoljon a kötelező biztosításra, valamint az illetékes hatóságoktól származó speciális biztosításra. Ebben az esetben az indulás előtt kapcsolatba kell lépnie a Horvát Állami Földmérési Hatósággal (SGA).

Olaszország

Olaszországban ismét ugyanazok a szabályok érvényesek, mint az EU többi részén. A repülés előtt azonban regisztrálnia kell a d-flight.it alkalmazáson, amely csak díj ellenében használható, és felelősségbiztosítást kell kötnie, amelynek biztosítási limitje legfeljebb 1 millió euró lehet.

Papírmunkára csak akkor van szükség, ha az OPEN üzemmódon kívüli repülést választja. A drónhoz szükséges engedélyek beszerzéséhez az olasz polgári légiközlekedési hatósághoz (ENAC) kell fordulni. A szabályok megszegéséért kiszabható bírságok összege 30 000 euró körül lehet, így semmiképpen sem éri meg kijátszani a szabályokat.

Görögország

Görögországban ugyanazok a szabályok érvényesek, mint a többi uniós tagállamban, így nem valószínű, hogy bármilyen kivétellel találkozik. Ha az OPEN-rendszeren kívül szeretne repülni, közvetlenül az illetékes hatóságnál kell érdeklődnie. Ha megszegi a szabályokat, 1000 és 25 000 euró közötti bírságra számíthat.

Spanyolország

Spanyolországban nincs szükség külön engedélyekre, amennyiben betartja az EASA általános szabályait. Ellenkező esetben vegye fel a kapcsolatot az illetékes hatósággal, és előzetesen tájékoztassa őket. Legyen óvatos repülés közben repülőterek közelében, ahol 8 km-es távolságot kell tartani.. A szabályok bármelyikének megszegése súlyos, akár 200 000 eurós bírságot von maga után.

Bulgária

Bulgária ismét nem különösebben kiemelkedő más országokhoz képest. Különleges drónengedélyért forduljon közvetlenül az illetékes hatósághoz.

Törökország

  • Drónok regisztrációjaIgen
  • Maximális repülési magasság: 120 m
  • Személyes/kereskedelmi felhasználás: Igen/Igen, de korlátozott
  • Korlátozások: Csak szabadidős célokra, legfeljebb 4 kg tömegű kamerával felszerelt drónok.
  • Mobilalkalmazás térképpel: Nincs (például AirMap vagy DJI Go használata)
  • Felelős hatóság:Török Polgári Repülési Hatóság (DGCA)

Törökország nem tagja az Európai Uniónak, így drónok regisztrációjával és szigorúbb szabályokkal kell számolnia. A drónok regisztrációja kötelező minden 500 g-nál nagyobb súlyú drón esetében - minden teljesen online történik, ezen a weboldalon.. A drón biztosítása és címkézése szintén feltétel.

Ezenkívül a szállításhoz be kell mutatnia a vámhatóságoknak egy műszaki megfelelőségi tanúsítványt, amelyet közvetlenül a török hatóságok állítanak ki. Az EU-hoz hasonlóan a kamerával felszerelt drónok sem repülhetnek 120 m-nél magasabbra, míg a magán- és szabadidős célú repülésekre szánt modellek nem haladhatják meg a 4 kg-ot. Az egyik feltétel az éjszakai repülés tilalma.

A felesleges papírmunka elkerülése érdekében csak 500 g-nál kisebb súlyú drónt vigyenek magukkal. A forgatás során igyekezzen a lehető legóvatosabban eljárni, és kerülje el azokat a területeket, ahol bajba kerülhet. Általában nem érdemes épületeket filmezni.

Egyiptom

Egyiptomban a drónok behozatala és használata szigorúan szabályozott. A legális üzemeltetéshez az egyiptomi védelmi minisztérium külön engedélye szükséges. Az előírások megsértése súlyos büntetést vonhat maga után, beleértve az 5000 és 50 000 egyiptomi font (kb. 4000 és 35 000 CZK) közötti bírságot, vagy akár börtönbüntetést is.

 

Drony v zahraničí

Forrás: Canva

Egyesült Arab Emírségek

Az Egyesült Arab Emírségekben a drónok repülése legális, de ettől még minden szabályt gondosan be kell tartania. Külön engedélyek nélkül itt repülhet csak kamerával ellátott, legfeljebb 5 kg súlyú drónok. A maximális repülési magasság 122 m, és repülés közben legalább 5 km távolságot kell tartani minden objektumtól (repülőterektől, épületektől, műemlékektől stb.). A kereskedelmi pilótáknak drónpilóta vizsgát kell tenniük. UAS GCAA.

Bár ez egy arab ország, angol nyelvű kommunikációra számíthat. Mielőtt repülne, ne csak a GCAA honlapján, hanem a Dubai területét közvetlenül irányító DCAA rövidítésű irodában is tájékozódjon. A regisztrációhoz a be kell szereznie egy Emirates ID-tamelyet aztán párosíthat a My Drone Hub alkalmazással.

Mindig ellenőrizze az aktuális szabályokat, mielőtt elindul. Az Egyesült Arab Emírségeknek gyakran kell foglalkozniuk a drónok segítségével elkövetett terrortámadások fenyegetésével. Időről időre kénytelenek a drónok használatának teljes tilalmához folyamodni az egész területen.

Kanári-szigetek

A Kanári-szigetek Spanyolország része, ami azt jelenti, hogy ugyanazok a szabályok vonatkoznak rájuk, mint az Európai Unió többi tagállamára. Vigyázzon a különleges szabályokra, amelyek olyan területekre vonatkozhatnak, ahol nem lehet repülni. Az egyetlen speciális feltétel, hogy a 2 kg-nál nagyobb súlyú drónok esetében engedélyre van szükség. Az éjszakai repülés szintén nem megengedett.

3 tipp és ajánlás a drónokkal való utazáshoz

A drónnal való utazás alapszabálya, hogy mindig a lehető legjobban tájékozottnak kell lenni. Ellenőrizzen minden aktuális információt közvetlenül az illetékes hatóság weboldalán - jó forrás lehet ezeknek az információknak a beszerzésére az is, hogy Google Maps, de ettől még előfordulhatnak kisebb eltérések. A zökkenőmentes utazás érdekében néhány további tippet is átnézünk.

1. Engedélyek és egyéb előírások

Utazás előtt mindig tájékozódjon, milyen engedélyekre van szüksége. Ezek feldolgozása több napot vagy hetet is igénybe vehet, ezért időben kezdjen hozzá. Általánosságban elmondható, hogy érdemes kisebb kamerával felszerelt drónokkal utazni.amelyekre általában nem vonatkoznak szigorú előírások.

2. Kommunikáció a hatóságokkal és a problémák megoldása

Különösen az EU-n kívüli országokban ügyeljen arra, hogy minden szabályt gondosan betartson. Még egy apró botlás is nagy bajba sodorhat. Ha például az ottani hatóságok terroristának bélyegzik, nagy bajba kerülhet a törvénnyel. Az ilyen viták kezelése nagyon nehéz és nem mindig sikeres.

Ha már bajban van, legyen proaktív, és működjön együtt a hatóságokkal. Győződjön meg arról, hogy minden dokumentáció helyes, és bármikor be tudja mutatni. Próbáljon meg nyugodt és higgadt maradni a rendezési folyamat során. Teljesen kerülje az arrogáns, agresszív vagy nem együttműködő viselkedést..

Azzal is elkerülheti a potenciális problémákat, ahogyan repülés közben viselkedik. A biztonság kedvéért jobb elkerülni az épületek vagy különböző területek filmezését. Ha nem helyi lakos, nem biztos, hogy azonnal felismeri, hogy egy kormányzati intézményről vagy katonai létesítményről van szó. Semmiképpen ne filmezzen hajókat, katonai járműveket vagy más közlekedési eszközöket. A rendelkezésre álló alkalmazások segítenek a tájékozódásban is.

3. Drónbiztosítás

Külföldi utazásokhoz célszerű felelősségbiztosítást kötni. Ez egyes országokban előírás, és fedezi a harmadik félnek okozott károkat. Egy drón lezuhanása könnyen több millió koronás kárt okozhat, még akkor is, ha csak néhány száz, legfeljebb ezer koronát fizetsz. Ha drágább modellel rendelkezik, érdemes beruházni egy drónbaleset-biztosításba.

 

A drónnal való utazás szórakoztató lehet, de rémálommá is válhat, ha a jogszabályok elromlanak. Ha előre felkészül és tájékozódik az aktuális szabályokról, akkor nincs miért aggódnia. Előzetesen mindig nézd meg az illetékes hatóság honlapját, szerezd be előre az összes drónengedélyt, és ne félj segítséget kérni tapasztaltabb pilótáktól.

Érdemes magaddal vinni a drónodhoz szükséges pótalkatrészeket és akkumulátorokat az utazásodra - mindent megtalálsz közvetlenül webáruházunkban a drón tartozékok között. Ha nem vagy biztos a dolgodban, fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, akik szívesen segítenek neked a kiválasztásban.

István

A bejegyzés írója
István tapasztalt elektronikai szakértő, aki régóta foglalkozik webáruházunk termékeivel (különösen légkondicionálókkal, páramentesítőkkel, elektromos rollerekkel, drónokkal és egyebekkel). István széleskörű tapasztalatai kulcsfontosságúak a cikkek megírásában, melynek során ő maga aktívan közreműködik abban, hogy vásárlóink felmerülő igényeire gyakorlati megoldásokat találjanak

Segíthetünk?

+36 1 234 4720
+36 1 234 4720
H-P (9:00 – 16:00)
Drónkalibrálás kezdőknek - állítsa be drónját, mint egy igazi profi
A drón kalibrálása biztosítja a pontos irányítást és a stabil repülést. Ez a beállítás nem biztos, hogy a kezdőknek gyerekjáték lesz, de útmutatónk lé...
Drónkategóriák az európai szabályok szerint 2024-ben: Mi változott és mire kell figyelni?
A drónokra vonatkozó új európai szabályok 2024-től érvényesek. Útmutatónk végigvezeti Önt az összes szabályon és változáson, és ad néhány tippet az új...
Heureka
Hogyan értékelték a vásárlók az Aerium.hu-t
Összesen 408 értékelés az Árukereső.hu-n
Hiteles vásárló
2024.10.19